Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.05.2021 08:14 - „Тъмната страна“ на революцията на корпоративна Америка за профилиране на гласа
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 376 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 01.05.2021 08:18

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

„Тъмната страна“ на революцията на корпоративна Америка за профилиране на гласа

От Джоузеф Търоу, 29/04/2021

 

Решавате да се обадите в магазин, който продава дадени туристически обувки, които мислите да купите. Докато набирате, компютърът на фирма за изкуствен интелект, наета от магазина, се активира. Той извлича своя анализ на стила на говорене, който сте използвали, когато сте се обаждали на други компании, които софтуерната фирма обслужва. Компютърът стига до заключението, че сте „приятелски настроени и разговорливи“.

Използвайки предсказуемо маршрутизиране, той ви свързва с агент за обслужване на клиенти, когото фирменото проучване е определило като особено добър за привличане на приятелски и разговорливи клиенти да купуват по-скъпи версии на стоките, които смятат да закупят.

Тази хипотетична ситуация може да звучи сякаш е от някакво далечно бъдеще. Но автоматизирани гласови маркетингови дейности като тази се случват през цялото време (https://callminer.com/…/business-value/customer-experience/).

Ако чуете „Това обаждане се записва за обучение и контрол на качеството“, не е само представителят за обслужването на клиенти, те извършват мониторинг.

Може да сте и вие.

Когато провеждах проучвания за предстоящата ми книга The Voice Catchers: How Marketers Listen In to Exploit Your Feelings, Your Privacy, and Your Wallet (https://yalebooks.yale.edu/book/9780300248036/voice-catchers - бел. прев. книгата ще излезне на 18 май 2021 г.; буквалният превод на заглавието й е „Ловците на гласове: Как маркетолозите слушат, за да използват вашите чувства, поверителност и портфейл“), преминах през над 1000 търговски списания и новинарски статии за компаниите, свързани с различни форми на профилиране на гласа. Проучих стотици страници от законите на САЩ и ЕС, приложими за биометричното наблюдение. Анализирах десетки патенти. И тъй като толкова много за тази индустрия се развива, говорих с 43 души, които работят за нейното формиране.

Скоро ми стана ясно, че сме в ранните етапи на революция за профилиране на гласа, която компаниите виждат като неразделна част от бъдещето на маркетинга.

Благодарение на това, че хората се ловнаха за смарт високоговорителите, интелигентни дисплеи за автомобили и телефони с гласово отговаряне - заедно с нарастването на гласовата интелигентност в кол центровете - търговците казват, че са на ръба да могат да използват технология за гласов анализ с помощта на ИИ, за да постигнат безпрецедентни прозрения за самоличността и наклонностите на купувачите. По този начин те вярват, че ще могат да заобиколят грешките и измамите, свързани с традиционната целева реклама.

Хората не само могат да бъдат профилирани по техните модели на речта, но могат да бъдат оценени и по звука на гласовете им - което според някои изследователи е уникално и може да разкрие техните чувства, личен характер и дори физическите им характеристики.

НЕДОСТАТЪЦИТЕ В ЦЕЛЕВАТА РЕКЛАМА

Топ маркетинг мениджърите, които интервюирах, казаха, че очакват взаимодействието им с клиенти да включва профилиране на гласа в рамките на около десетилетие.

Част от това, което ги привлича към тази нова технология, е убеждението, че настоящата дигитална система за създаване на уникални клиентски профили - и след това насочване към тях с персонализирани съобщения, оферти и реклами - има големи недостатъци (https://som.yale.edu/…/the-risks-and-rewards-of-targeted-ads).

Тревожно безпокойство сред интернет рекламодателите, което избухна на бял свят през 2010 г., е, че данните за клиентите често не са актуални, профилите може да се основават на множество потребители на устройство, имената могат да бъдат объркани и хората да лъжат.

Рекламодателите също се притесняват от блокирането на реклами и измамите с кликвания, което се случва, когато даден сайт или приложение използва ботове или нископлатени работници, за да кликват върху реклами, поставени там, така че рекламодателите трябва да плащат.

Всичко това са пречки пред разбирането на отделните купувачи.

Гласовият анализ, от друга страна, се разглежда като решение, което прави почти невъзможно хората да скрият чувствата си или да заобиколят самоличността си.

ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНФРАСТРУКТУРА

По-голямата част от дейността по гласово профилиране се случва в центровете за поддръжка на клиенти, които са до голяма степен извън обсега на общественото внимание.

Но има и стотици милиони Amazon Echo, Google Nest и други интелигентни високоговорители (https://voicebot.ai/…/amazon-now-claims-hundreds-of…/). Смартфоните също съдържат такава технология.

Всички слушат и улавят индивидуалните гласове на хората. Те отговарят на вашите искания. Но асистентите са обвързани и с усъвършенствано машинно обучение и програми за дълбока невронна мрежа, които анализират какво казвате и как го казвате (https://www.fastcompany.com/…/little-by-little-amazon-is…).

Amazon и Google - водещите доставчици на интелигентни високоговорители извън Китай - изглежда правят малък гласов анализ на тези устройства, освен че разпознават и реагират на отделни собственици. Може би се страхуват, че прекаленото изтласкване на технологията в този момент ще доведе до лоша публичност.

Независимо от това, потребителските споразумения на Amazon и Google - както и на Pandora, Банката на Америка и други компании, до които хората имат рутинен достъп чрез телефонни приложения - им дават правото да използват своите дигитални асистенти, за да ви разберат по начина, по който звучите.

Най-публичното приложение на Amazon за профилиране на гласа досега е неговата гривна Halo, която твърди, че знае емоциите, които предавате, когато говорите с роднини, приятели и работодатели (https://www.bloomberg.com/…/amazon-s-halo-wearable-can-read…).

Компанията уверява клиентите, че не използва Halo данни за свои собствени цели (https://www.amazon.com/…/custom…/display.html/ref=hp_bc_nav…). Но това очевидно е доказателство за концепцията - и кимване към бъдещето.

ПАТЕНТИТЕ СОЧАТ КЪМ БЪДЕЩЕТО

Патентите на тези технологични компании предлагат визия за това, което предстои.

В един патент на Amazon (https://patents.google.com/patent/US10096319B1/en), устройство с асистент Aлекса улавя нередности в речта на жена, които предполагат настинка, като използва „анализ на височината, пулса, звука, трептенето и/или хармоничността на гласа на потребителя, както се определя от обработката на гласовите данни.“ От това заключение Алекса пита дали жената иска рецепта за пилешка супа. Когато тя откаже, й предлага да й продаде капки за кашлица с едночасова доставка.

Друг патент на Amazon (https://patents.justia.com/patent/10262661) предлага приложение, което да помогне на продавача в магазина да дешифрира гласа на купувача, за да разбере несъзнателните реакции към продуктите. Твърдението е, че според начина, по който хората звучат, върши по-добра работа, показвайки какво харесват хората, отколкото думите им.

А едно от патентованите изобретения на Google (https://patents.google.com/patent/US20160259308A1/en) включва проследяване на членове на семейството в реално време с помощта на специални микрофони, поставени в целия дом. Въз основа на височината на гласовите сигнатури, схемите на Google представят информация за пола и възрастта - например един възрастен мъж и едно дете от женски пол - и ги маркира като отделни лица.

Патентът на компанията твърди, че с течение на времето „мениджърът на политиката за домакинствата“ ще може да сравнява моделите на живот, като например кога и колко дълго членовете на семейството се хранят, колко време децата гледат телевизия и кога работят електронни игрални устройства - и след това системата предлага по-добри графици за хранене за децата или предлага да се контролира тяхното гледане на телевизия и играене на игри.

СЪБЛАЗНИТЕЛНОТО НАБЛЮДЕНИЕ

На Запад пътят към това рекламно бъдеще започва с фирми, които насърчават потребителите да им дадат разрешение да събират гласови данни. Фирмите получават разрешението на клиентите, като ги привличат да купуват евтини гласови технологии.

Когато технологичните компании доразвият софтуера за гласов анализ - и хората стават все по-зависими от гласовите устройства - очаквам компаниите да започнат широко профилиране и маркетинг, базирани на гласови данни. Придържайки се към думата, ако не и на духа на каквито и да било закони за поверителност, компаниите, очаквам, ще продължат напред в новите си превъплъщения, дори ако повечето от потребителите им се присъединят преди този нов бизнес модел да съществува.

Тази класическа стръв и превключвател отбеляза възхода както на Google, така и на Facebook (https://hoofnagle.berkeley.edu/…/bait-and-switch…/). Едва когато броят на хората, които се стичат към тези сайтове, стана достатъчно голям, за да привлекат високоплатени рекламодатели, техните бизнес модели се втвърдиха около продажбата на реклами, персонализирани според това, което Google и Facebook знаеха за своите потребители.

По това време сайтовете бяха станали толкова важни части от ежедневните дейности на своите потребители, че хората усещаха, че не могат да напуснат, въпреки притесненията си относно събирането и анализа на данни, които не разбираха и не можеха да контролират (https://www.washingtonpost.com/…/19/can-not-quit-facebook/).

Тази стратегия вече започва да се изпълнява, тъй като десетки милиони потребители купуват Amazon Echo за без пари (https://onezero.medium.com/amazon-and-google-are…).

ТЪМНАТА СТРАНА НА ПРОФИЛИРАНЕТО НА ГЛАСА

Ето и уловката: Не е ясно колко точно е профилирането на гласа, особено когато става въпрос за емоции.

Вярно е, според ученият по гласово разпознаване Карнеги Мелън Рита Сингх (https://www.springerprofessional.de/…/profiling…/16897712…), че активността на вашите гласови нерви е свързана с емоционалното ви състояние. Сингх обаче ми каза, че се притеснява, че с лесната наличност на пакети за машинно обучение, хората с ограничени умения ще се изкушат да провеждат калпави анализи на гласовете на хората, което води до изводи, които са толкова съмнителни, колкото и методите.

Тя също така твърди, че заключенията, които свързват физиологията с емоциите и формите на стрес, могат да бъдат културно пристрастни и склонни към грешки. Тази загриженост не е възпирала търговците, които обикновено използват профилиране на гласа, за да правят заключения относно емоциите, нагласите и личността на индивидите.

Въпреки че някои от тези постижения обещават да улеснят живота, не е трудно да се види как гласовите технологии могат да бъдат злоупотребени и експлоатирани. Какво ще стане, ако профилирането на гласа каже на бъдещия работодател, че сте лош риск за работа, за която жадувате или отчаяно се нуждаете? Ами ако каже на банка, че сте лош риск за заем? Какво ще стане, ако ресторант реши, че няма да вземе резервацията ви, защото звучите долнопробно или твърде взискателно?

Помислете и за дискриминацията, която може да се случи, ако гласовите профили следват твърденията на някои учени, че е възможно да се използват вокализации на индивида, за да се определят височината, теглото, расата, пола и здравето на човека (https://books.google.com/…/Profiling_Humans_from_their…).

Хората вече са подложени на различни оферти и възможности въз основа на личната информация, която компаниите са събрали. Гласовото профилиране добавя особено коварно средство за етикетиране. Днес някои американски щати като Илинойс и Тексас изискват от компаниите да поискат разрешение, преди да извършат анализ на вокални, лицеви или други биометрични характеристики (https://www.thompsonhine.com/…/state-biometric-privacy…).

Но други щати очакват хората да са наясно с информацията, събрана за тях от политиките за поверителност или условията за ползване - което означава, че рядко ще го направят (https://theconversation.com/nobody-reads-privacy-policies…). А федералното правителство не е приело обширен закон за надзор на пазара.

С очертаващото се широко разпространение на технологията за гласов анализ е важно правителствените лидери да приемат политики и разпоредби, които защитават личната информация, разкрита от звука на гласа на човек.

Едно предложение: Въпреки че използването на гласово удостоверяване - или използване на гласа на човек за доказване на самоличността му - може да бъде разрешено при определени внимателно регламентирани обстоятелства, всяко профилиране на гласа трябва да бъде забранено при взаимодействието на търговците с лица. Тази забрана следва да се прилага и за политически кампании и за държавни дейности без заповед.

Това изглежда като най-добрият начин да се гарантира, че идващата ера на профилиране на гласа е ограничена, преди тя да стане прекалено интегрирана в ежедневието и прекалено широко разпространена за контрол.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник:https://childrenshealthdefense.org/defender/corporate-america-voice-profiling-revolution/?fbclid=IwAR0McPlsqsZLpZgOz5InhMvcxhSTSs7H-5uHFZJCRwPObsM3JTDIkhP5loM

 




Гласувай:
1



1. notfun - :-))))))))))
01.05.2021 10:58
....typotii...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 443059
Постинги: 673
Коментари: 78
Гласове: 368
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031