Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.05.2021 10:33 - Изтекли документи: Китайският лидер Си Дзинпин излага план за контрол на глобалния интернет
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 189 Коментари: 0 Гласове:
0



Изтекли документи: Китайският лидер Си Дзинпин излага план за контрол на глобалния интернет

Публикувано на 02/05/2021

 

Китайският лидер Си Дзинпин лично е насочил комунистическия режим да съсредоточи усилията си за контрол на глобалния интернет, измествайки влиятелната роля на САЩ, според вътрешни правителствени документи, наскоро получени от The Epoch Times.

В реч от януари 2017 г. Си казва, че „силата да контролира интернет“ се е превърнала в „новата фокусна точка на националната стратегическа борба [на Китай]“ и посочва САЩ като „съперничаща сила“, която пречи на амбициите на режима.

Крайната цел е била Китайската комунистическа партия (ККП) да контролира цялото съдържание в глобалния интернет, така че режимът да може да използва това, което Си описва като „дискурсна власт“, над комуникациите и дискусиите на световната сцена.

Си формулира визия за „използване на технологиите за управление на интернет“, за да постигне пълен контрол над всяка част от онлайн екосистемата - над приложения, съдържание, качество, капитал и работна ръка.

Неговите бележки бяха направени на четвъртото заседание на ръководството на най-висшия регулаторен орган на режима, Централната комисия по въпросите на киберпространството, в Пекин на 4 януари 2017 г. и подробно описани във вътрешни документи, издадени от правителството на провинция Ляонин в югоизточната част на Китай.

Изявленията потвърждават усилията, положени от Пекин през последните няколко години за популяризиране на собствената си авторитарна версия на интернет като модел за света.

В друга реч, изнесена през април 2016 г., подробно описана във вътрешен документ от правителството на град Аншан в провинция Ляонин, Си уверено провъзгласява, че в „борбата“ за контрол над интернет, ККП се е превърнала от позиция на „пасивна отбрана“ в позиция на „атака и защита“ едновременно.

След като успешно изгради най-разтегнатия и усъвършенстван онлайн апарат за цензура и наблюдение в света, известен като Голямата защитна стена (https://m.theepochtimes.com/t-great-firewall), ККП под управлението на Си се насочва навън, защитавайки китайския интернет, чиито ценности противоречат на отворения модел, застъпен от Запада. Вместо да дава приоритет на свободния поток от информация, системата на ККП се концентрира върху предоставянето на възможност на държавата да цензурира, шпионира и контролира интернет данните.

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА САЩ

Китайският лидер признава, че режимът изостава от съперника си САЩ - доминиращият играч в тази област - в ключови области като технологии, инвестиции и талант.

За да осъществи амбициите си, Си подчертава необходимостта от „управление на интернет отношенията със Съединените щати“, като същевременно „се подготвя за водене на тежка война“ със страната в тази област.

Американските компании трябва да бъдат използвани от режима, за да постигнат целта си, казва Си, без да разяснява как ще стане това.

Той също така насочва режима към засилване на сътрудничеството му с Европа, развиващите се страни и страните-членки на инициативата „Пояс и път“ (ВRI) в Пекин, за да формира „стратегически противовес“ срещу САЩ.

BRI е масивен инвестиционен проект за инфраструктура, стартиран от Пекин за свързване на Европа, Азия, Африка и Близкия изток чрез мрежа от железопътни, морски и пътни връзки. Планът е критикуван от Съединените щати и други западни страни като канал за Пекин да увеличи политическите и търговските си интереси в страните-членки, като същевременно натоварва развиващите се страни с тежки дългове.

BRI също така подтикна страните да се присъединят към проекти за „дигитален път на коприната“ - тези, които включват инфраструктура на информационните и комуникационни технологии. Най-малко 16 държави са подписали меморандуми за разбирателство с режима за работа в тази област (https://www.uscc.gov/…/default/files/Feldstein_Testimony.pdf).

ТРИСТРАННА СТРАТЕГИЯ

Си нарежда на режима да се съсредоточи върху три „критични“ области в стремежа си да контролира глобалния интернет.

Първо, Пекин трябва да може да „определя правилата“, регулиращи международната система. Второ, трябва да настани заместници на ККП на важни позиции в глобалните интернет организации. Трето, режимът трябва да получи контрол над инфраструктурата, която е в основата на интернет, като коренните сървъри, казва Си.

Основните сървъри на системата за имена на домейни (DNS) са ключови за интернет комуникациите по целия свят. Тя насочва потребителите към уебсайтове, които възнамеряват да посетят. В света има повече от 1300 коренни сървъра, около 20 от които се намират в Китай, докато САЩ имат около 10 пъти повече, според уебсайта root-servers.org.

Ако китайският режим трябваше да получи контрол над повече коренни сървъри, те биха могли да пренасочат трафика накъдето пожелаят, каза Гари Милифски, експерт по киберсигурност и издател на Cyber Defense Magazine, пред The Epoch Times. Например, ако потребител иска да отиде в новинарска статия по тема, която Пекин смята за чувствителна, тогава DNS сървърът на режима може да насочи потребителя към фалшива страница, казвайки, че статията повече не е онлайн.

„В момента, в който контролирате корена, можете да подправяте или фалшифицирате каквото и да било“, каза той. „Можете да контролирате това, което хората виждат, какво да не виждат.“

През последните години режимът постигна напредък в напредването на стратегията на Си.

През 2019 г. китайският телекомуникационен гигант Huawei за пръв път предложи идеята за изцяло нов интернет, наречен New IP (интернет протокол), който да замени половинвековната инфраструктура, която е в основата на мрежата. Новият IP се рекламира като по-бърз, по-ефективен, гъвкав и сигурен от настоящия интернет и ще бъде изграден от китайците (https://www.huawei.com/…/industry-insights/innovation/new-ip).

Докато Новият IP наистина може да доведе до подобрена глобална мрежа, каза Милифски, но „цената за това е свободата“.

„Няма да има свобода на словото. И ще има подслушване в реално време, през цялото време, за всички“, каза той. „Всички, които се присъединят към нея, ще бъдат подслушвани от едно правителство.“

Предложението е направено на срещата през септември 2019 г., проведена в Международния съюз по далекосъобщения (ITU), агенция на ООН, отговаряща за определянето на стандартите за компютърни и комуникационни въпроси, която в момента се ръководи от китайския гражданин Жао Хулин. Новият IP ще бъде официално обсъден на Световната асамблея за стандартизация на далекосъобщенията на ITU, която ще се проведе през март 2022 г.

Милифски каза, че планът едва ли ще получи широка подкрепа сред страните, но може да бъде приет от съмишленици от авторитарни държави като Северна Корея, а по-късно и от страни, подписали BRI и борещи се да изплатят заемите си към Китай.

Това би ускорило раздвоението на интернета, което анализаторите като бившия главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмит нарекоха „сплинтернет“, каза Милифски. „Комунистическата мрежа и останалият свят.“

The Epoch Times се обърна към Huawei за коментар.

ВНОС НА ТАЛАНТ

Според документа Си е наредил на режима на ККП да създаде „три екосистеми“ - технологии, индустрия и политика - за разработване на основните интернет технологии.

Наличието на квалифицирани работници е от ключово значение за този план, с инструктажа на Си, че талантите трябва да се наемат от цял свят. Това ще стане чрез китайски компании, предписани от Си.

Той е казал на китайските фирми да канят „проактивно“ чуждестранни „таланти от висок клас“ и да създадат изследователски центрове в чужбина и да наемат водещи етнически китайски и чуждестранни специалисти, които да работят за тях.

Междувременно Си е поискал от режима да създаде система за професионално обучение в Китай, която може систематично да развива висококвалифицирана работна ръка в дългосрочен план.

Той също така е насочил длъжностните лица на всяко ниво на управление да ръководят китайските компании да разработват своите бизнес планове, за да се приведат в съответствие със стратегическите цели на режима, и да насърчава способните предприятия да поемат водеща роля в разработването на иновации в основните технологии.

Предприятията е трябвало да бъдат обучени да имат „национално съзнание и защита на националните интереси“, казва Си. Едва тогава режимът трябва да подкрепя и насърчава тяхното разширяване.

Тъй като талантът и критичните технологии са съсредоточени в чужбина, китайският лидер също така нарежда на властите да подкрепят развитието на група от мултинационални интернет компании, които могат да имат глобално влияние.

ПРЕВРЪЩАНЕТО НА ИНТЕРНЕТ В ЧЕРВЕН

В речта си през 2016 г. Си описа цялото онлайн съдържание като попадащо в три категории: „червена зона, черна зона и сива зона“.

Съдържанието на „червената зона“ се отнася до дискурс, съобразен с пропагандистките изисквания на ККП, докато материалът за „черната зона“ нарушава тези правила. Съдържанието на „сивата зона“ се намира по средата.

„Трябва да консолидираме и разширим червената зона и да разширим нейното влияние в обществото“, казва Си в изтекла реч през август 2013 г. „Трябва смело да влезем в черната зона [и да се борим усилено], за да я накараме постепенно да промени цвета си. Трябва да стартираме мащабни действия, насочени към сивата зона, за да ускорим превръщането й в червена зона и да предотвратим превръщането й в черна зона.“ (https://chinadigitaltimes.net/chinese/321001.html)

Вътре в Китай ККП спъва онлайн съдържанието и дискусиите чрез Голямата защитна стена, масивен интернет цензурен апарат, който блокира чужди уебсайтове и цензурира съдържанието, счетено за неприемливо за партията. Партията също така наема масивна армия от онлайн тролове, наречена „50-центова армия“, за да манипулира онлайн дискусията. Неотдавнашен доклад установи, че ККП ангажира 2 милиона платени интернет коментатори и черпи от мрежа с 20 милиона доброволци на непълно работно време, за да извършват онлайн тролинг (https://jamestown.org/…/a-different-kind-of-army-the…/).

В своя годишен доклад за интернет свободата Freedom House обяви Китай за най-лошия злоупотребител с онлайн свободата в света за шеста поредна година (https://freedomhouse.org/country/china/freedom-net/2020). Китайски граждани бяха арестувани за използване на софтуер за заобикаляне на Голямата защитна стена и наказани за публикуване на коментари в интернет, неблагоприятни за китайския режим (https://m.theepochtimes.com/two-chinese-receive-punishment…). В известен вече инцидент по време на ранните етапи на пандемията, докторът уисълблоуър Ли Уенлианг беше порицан от полицията за „подстрекаване на слухове“, след като предупреди колеги в група за чат в социалните медии за вирус, подобен на SARS, в град Ухан.

В бележките от 2017 г. Си казва на режима да развие по-голяма група „червени“ онлайн влиятелни лица, които да формират възприятията на потребителите за ККП. Той също така призовава за разширяване на 50-центовата армия, която да действа както вътре, така и извън китайския интернет.

След пандемията ККП рязко ескалира усилията си да влияе на онлайн мненията в чужбина. Използвайки големи мрежи от акаунти на тролове в Twitter и Facebook, режимът успява да разпространява и усилва пропагандата и дезинформацията по теми като пандемията, расовото напрежение в Съединените щати и потисничеството на режима над мюсюлманите-уйгури в Синдзян (https://m.theepochtimes.com/beijing-ramps-up-influence…).

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник:https://www.theepochtimes.com/mkt_breakingnews/chinese-leader-xi-jinping-lays-out-plan-to-control-the-global-internet-leaked-documents_3791944.html?utm_source=newsnoe&utm_medium=email&utm_campaign=breaking-2021-05-02-3&mktids=a48244275690ab229999289f3e008a22&est=AJ01C%2FlMuRvZn%2BwKT%2FFS4Ou4ALvUQXq2%2B2Ldys3NR9A8zVlRJtIWYG%2Bs6Q%3D%3D&fbclid=IwAR0ji8_TjFpuJ4eTGj3uQdjkeA6Nv--jVS3Z91WtpL5sSmVSEDNnEbE3BoM

 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 450223
Постинги: 675
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930