Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.08.2021 20:40 - Тестовете показват, че 78 слънцезащитни продукта, включително 5 продукта на J&J, съдържат съставки, причиняващи рак
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 331 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 23.08.2021 20:42

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Тестовете показват, че 78 слънцезащитни продукта, включително 5 продукта на J&J, съдържат съставки, причиняващи рак

От д-р Джоузеф Меркола, 20/08/2021

 

Красотата е голям бизнес. Затова, когато компания за продажба на козметика доброволно изтегли (https://www.washingtonpost.com/…/johnson-johnson-sunscreen…/) продуктите си, това е знак, че нещо не е наред. През юли Johnson&Johnson обяви, че изтегля пет от своите аерозолни слънцезащитни продукти, след като през май независима лаборатория откри в тях замърсяване с бензен (бензол). Друга компания, чиито продукти съдържат бензол, CVS, спря продажбите на два от своите продукти за слънце (https://www.wsj.com/…/cvs-pulls-two-sun-care-products-after…).

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) публикува съобщение за доброволното оттегляне на Johnson&Johnson с това предупреждение в началото на известието (https://www.fda.gov/…/johnson-johnson-consumer-inc-issues…):

„Когато дадена компания обяви изтегляне от пазара или предупреждение за безопасност, FDA публикува съобщението на компанията като обществена услуга. FDA не одобрява нито продукта, нито компанията.“

За съжаление, с това отношение FDA не само си спечели репутацията на орган, който не упражнява надзор, но и позволи продуктите да се продават (https://www.ewg.org/areas…/personal-care-products/cosmetics) без основни тестове за безопасност на съставките. Слънцезащитният крем е един от онези продукти, които не се забелязват до момента, в който нещо се обърка или се разследва от външни агенции.

В този случай независимата компания за фармацевтични тестове Valisure тества стотици слънцезащитни продукти и открива, че 78 от тях съдържат бензен - известен канцероген (https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/benzene.html).

Тези данни, които предизвикаха изтеглянето на Johnson&Johnson, не са първите, които идентифицират здравословни проблеми, както за хората, така и за околната среда, които могат да бъдат свързани с използването на слънцезащитни продукти.

Всъщност е установено, че друга често срещана съставка в слънцезащитните продукти - оксибензон - уврежда кораловите рифове (https://coral.org/blog/sunscreen-and-corals/), като причинява деформации и избелване. Еквивалентът на една капка в площ с размер на 6.5 олимпийски плувни басейна е достатъчно, за да причини щети.

На Хавайските острови и в Карибския басейн нивата на оксибензон във водата (http://www.marinesafe.org/…/how-sunscreen-is-putting-coral…/) са 12 пъти по-високи от концентрациите, които причиняват увреждане на малките корали, което накара губернатора на Хавайските острови да подпише през 2018 г. законопроект за забрана на слънцезащитните продукти, които увреждат кораловите рифове (https://www.cnn.com/…/health/hawaii-sunscreen-ban/index.html). Законът влезе в сила на 1 януари 2021 г., въпреки твърденията на критиците, че по този начин се намалява достъпността на слънцезащитните съставки за хората.

Хавайските острови вече предложиха забрана на още два химикала - авобензон и октокрилен (https://brightly.eco/hawaii-sunscreen-ban/). Ако бъде прието, ще влезе в сила на 1 януари 2023 г. Действията на Хаваите вдъхновиха Аруба, Маршаловите острови, aмериканските Вирджински острови и Кий Уест да приемат свои собствени забрани за използване на слънцезащитни продукти.

БЕНЗЕН Е ОТКРИТ В 78 РАЗЛИЧНИ ПРОДУКТА

В представеното независимо проучване компанията за фармацевтично тестване Valisure публикува гражданска петиция (https://www.valisure.com/…/Valisure-Citizen-Petition-on…) на 24 май, която съдържа резултатите от тестовете им на 294 партиди от 69 марки слънцезащитни продукти. Тестовете разкриват наличие на бензен в 78 от тестваните слънцезащитни продукти и продукти за след слънце.

Според петицията на гражданите най-високите нива на бензен са открити в продуктите на Neutrogena, Sun Bum, CVS Health и Fruit of the Earth. Не всички продукти на тези марки са съдържали бензен, но тези, които са съдържали, са имали поне 2 части на милион (ppm) или повече. Един от продуктите на Neutrogena, Ultra-Sheer Weightless Sunscreen Spray SPF 100+, съдържа 6.7 ppm.

Конкретните продукти на Johnson & Johnson, които се изтеглят, са:

Слънцезащитен аерозол Neutrogena Beach Defense;

Слънцезащитен аерозол Neutrogena Cool Dry Sport;

Слънцезащитен аерозол Neutrogena Invisible Daily Defense; Слънцезащитен аерозол Neutrogena Ultra Sheer;

Слънцезащитен аерозол Aveeno Protect + Refresh.

Според Valisure FDA посочва, че начините на експозиция, за които е известно, че увеличават риска от бензен, са вдишване, поглъщане и контакт с кожата и очите. Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) признава бензола за разтворител от клас 1, който не трябва да се използва в потребителски продукти. Въпреки това в него се посочва също, че „... ако употребата им е неизбежна за производството на лекарствен продукт със значителен терапевтичен напредък, тогава техните нива трябва да бъдат ограничени“.

Както беше споменато, след тестовете на Valisure, стана ясно, че бензенът не е част от състава на всички слънцезащитни продукти. Това вероятно означава, че той не е необходим компонент за функционирането на продукта и следователно не попада в специалните обстоятелства, за които FDA разрешава 2 части на милион (ppm).

Бензенът се среща навсякъде в околната среда. Изследователите знаят, че експозицията е адитивна и повишава риска от ракови заболявания като левкемия и други хематологични ракови заболявания (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4360999/). Все повече доказателства сочат, че той е свързан с детската левкемия. Дейвид Лайт, основател и главен изпълнителен директор на Valisure, коментира резултатите от проучването с думите (https://www.valisure.com/…/valisure-detects-benzene-in…/):

„Бензенът е един от най-изследваните и засягащи човека канцерогени, познати на науката. Връзката му с образуването на рак на кръвта при хората е доказана в многобройни проучвания при следи от части на милион и по-малко.

Наличието на този известен човешки канцероген в продукти, които се препоръчват за превенция на рака на кожата и се използват редовно от възрастни и деца, е много тревожно.“

В началото на юни CBS News съобщи, че Valisure е подала петиция до FDA за изтегляне на всички замърсени слънцезащитни продукти. Регулаторният орган разглежда твърдението, но не предприема никакви мерки, преди Johnson&Johnson да изтегли пет продукта.

Говорител на FDA заяви пред репортера на CBS News (https://www.cbsnews.com/news/sunscreen-carcinogen-benzene/): „FDA приема сериозно всички опасения за безопасността на продуктите, които регулираме, включително слънцезащитните продукти.“ Въпреки това агенцията не е предприела никакви действия по искането на Valisure да разпореди изтеглянето на продуктите, като вместо това е изчакала производителите доброволно да изтеглят продуктите и да възстановят сумите. (Според The Washington Post (https://www.washingtonpost.com/…/johnson-johnson-sunscreen…/) говорител на FDA е заявил, че FDA няма правомощия да разпорежда изтегляне на продукти.)

Както Valisure отбелязва в съобщението си за пресата, FDA е определила, че поради неприемливата токсичност на бензена той не трябва да се използва в нито един „стандартен“ фармацевтичен продукт. Въпреки това FDA не е определила гранична стойност на експозиция и концентрацията от 2 ppm се прилага само при специални обстоятелства, които в този случай не включват слънцезащитни продукти.

ЕКСПЕРТ КАЗВА, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ВНИМАВА С ВСИЧКИ АЕРОЗОЛНИ ПРОДУКТИ

Д-р Кристофър Буник, доцент по дерматология в Йейлския университет, смята, че дори установената от FDA граница от 2 ppm при специални обстоятелства не е безопасна (https://www.valisure.com/…/valisure-detects-benzene-in…/):

„Не съществува безопасно ниво на бензен в слънцезащитните продукти. Дори бензол в концентрация 0.1 ppm в слънцезащитен продукт може да изложи хората на прекомерно високи нанограмови количества бензол.“

При анализа Valisure открива 14 слънцезащитни продукта с нива на бензол над 2 ppm и 78 продукта с известно съдържание на бензол. Дванадесет от 14-те продукта, които съдържат най-много бензен, също са аерозолни продукти. Всъщност по-голямата част от 78-те продукта, в които е установено наличие на бензен, са аерозолни слънцезащитни продукти.

Мартин Смит, професор по токсикология в Калифорнийския университет в Бъркли, изрази загриженост за бензола, който се съдържа в аерозолните слънцезащитни продукти, а не в лосионите и геловете. Той смята, че бензенът ще се изпари при аерозолирането си, което намалява риска от абсорбирането му в кожата.

Това обаче увеличава риска от вдишване. Той добавя, че въпреки че слънцезащитният спрей увеличава риска от вдишване на бензен, „ако сте навън, бензенът бързо се разсейва в много ниски концентрации“.

Той също така предупреждава, че нанасянето на аерозолен слънцезащитен крем на закрито може да носи значителен риск, тъй като „в него има много летливи химикали, освен бензол, това са пропеланти и други неща, които излизат и които не бива да вдишвате.“

FDA УСТАНОВИ, ЧЕ ТЯЛОТО ВИ АБСОРБИРА АКТИВНИТЕ СЪСТАВКИ В СЛЪНЦЕЗАЩИТНИТЕ ПРОДУКТИ

През януари 2020 г. FDA обяви (https://www.fda.gov/…/fda-brief-fda-announces-results…) резултатите от своето проучване за абсорбцията на слънцезащитните продукти, публикувани в Journal of the American Medical Association. Изследователите се опитват да установят плазмената концентрация на шест активни съставки от слънцезащитните продукти.

Използвани са лосион, аерозолен спрей, неаерозолен спрей и спрей с помпа, за да се оцени фармакокинетиката на авобензон, оксибензон, октокрилен, хомосалат, октизалат и октиноксат. Основната крайна мярка е максималната плазмена концентрация при 48 рандомизирани участници, които са завършили проучването.

Изследователите установяват, че участниците са абсорбирали значителни количества от активните съставки, поради което стигат до заключението, че химикалите, тествани в четирите формули, „са били системно абсорбирани и са имали плазмени концентрации, които са надхвърлили прага на FDA за потенциално отпадане на някои от допълнителните проучвания за безопасност на слънцезащитните продукти“.

Това е продължение на пилотно проучване (https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2733085), което също показва, че тялото ви абсорбира химикали на нива, които могат да представляват потенциален риск за здравето. При пилотното проучване участниците нанасят 2 милиграма слънцезащитен продукт на квадратен сантиметър върху 75% от тялото си четири пъти дневно в продължение на четири дни. Кръвните проби са събирани в продължение на 21 дни.

Изследователите откриват, че концентрациите на оксибензон са много по-високи от предполагаемия праг на безопасност само след няколко дни употреба. Въпреки това FDA продължава да призовава американците да използват слънцезащитни продукти.

ОКСИБЕНЗОНЪТ ДАЛЕЧ НЕ Е БЕЗВРЕДЕН

В пилотното проучване, разгледано по-горе, изследователите установяват, че кръвните проби на участниците, които са прилагали препарати с оксибензон, са имали нива, които са надвишавали 0.5 нанограма на милилитър (ng/mL) в рамките на два часа след еднократното прилагане през първия ден. На седмия ден тази експозиция надхвърля 20 ng/ml.

Важно е да се отбележи, че оксибензонът и някои други активни съставки, които се съдържат в слънцезащитните продукти, засилват способността на други химикали да проникват в кожата ви. Това може да включва токсични хербициди, пестициди и репеленти за насекоми.

Едно проучване (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15020197/), публикувано през 2004 г., показва, че оксибензон, октил метоксицинамат, хомосалат, октил салицилат, падимат-о и сулизобензон значително увеличават абсорбцията на хербицида 2.4-Д. Това може да е от голямо значение за селскостопанските работници, които прекарват часове на ден на слънце.

Оксибензонът също така е ендокринен разрушител и публикувано през 2018 г. изследване (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6057512/) предупреждава, че той предизвиква промени в тъканта на гърдите, когато се използва по време на бременност и кърмене. Авторите отбелязват:

„Тези данни предполагат, че оксибензонът в дози, съответстващи на експозицията при човека, предизвиква дълготрайни промени в морфологията и функцията на млечните жлези. Необходими са допълнителни проучвания, за да се определи дали излагането на този химикал по време на бременност и кърмене ще попречи на известната защита, която бременността осигурява срещу рак на гърдата.“

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник: https://childrenshealthdefense.org/defender/78-sunscreens-cancer-causing-ingredients/?fbclid=IwAR1_5Puq2y6KSkmz9dq73iV9G_scllIbBVnACnYabrp14tg3g2Hy_xpG3pM

 image

 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 443377
Постинги: 673
Коментари: 78
Гласове: 368
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031