Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.11.2023 08:11 - Бил Гейтс настоява за цифрова идентификация на новородените в Кения, докато критиците предупреждават за риск от наблюдение
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 67 Коментари: 0 Гласове:
0



Бил Гейтс настоява за цифрова идентификация на новородените в Кения, докато критиците предупреждават за риск от наблюдение

 

От Майкъл Неврадакис, 30/10/2023

Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ продължава глобалния си стремеж да подкрепя подкрепяни от правителствата програми за цифрова идентификация - този път насочвайки вниманието си към Кения, където ще съветва правителството относно разработваната в момента инициатива за цифрова идентификация „Maisha Namba“, съобщава Reclaim the Net (https://reclaimthenet.org/the-gates-foundation-pushes-for…).

Според кенийския Daily Post (https://kenyan-post.com/…/bill-gates-lands-a-lucrative…/) ролята на Гейтс в подпомагането на кенийското правителство при разработването и внедряването на Maisha Namba е била обявена след неотдавнашна поредица от „срещи при закрити врата“ с кенийския президент Уилям Руто.

„Милиардерът, който е известен като защитник на ГМО [генетично модифицирани организми], се е срещал с Руто на редица срещи, откакто той дойде на власт, като повечето от тях са били забулени в тайна“, пише кенийският Daily Post.

„Сделката ще свърже правителството с ключови технически експерти и партньори, които ще предложат професионални съвети, за да гарантират гладкото въвеждане на системата“, съобщава Kenyans.co.ke (https://www.kenyans.co.ke/…/93031-10-most-asked-questions…).

Алексис Ханкок, директор на инженерния отдел на Фондация „Електронна граница“ (https://www.eff.org/), заяви пред изданието The Defender, че подобна секретност между правителствата и частните организации е нещо обичайно.

„Външните компании често предлагат на различни правителства решения, че могат да решат проблема им с техния продукт“, казва тя. „Ако правителствата трябва да приложат това, технологията, която се използва, трябва първо да бъде разгледана от хората, преди да бъде внедрена, и да бъде отложена, ако не се счита за безопасна и справедлива.“

Според Biometric Update (https://www.biometricupdate.com/…/kenyas-digital-id-boosted…), Maisha Namba „се очаква да се справи с различни предизвикателства, като например идентифициране и удостоверяване на автентичността на гражданите, опазване на първичните регистрационни документи, като актове за раждане и национални лични карти, и подобряване на управлението на социалните програми и правителствените операции.“

Идентификационният номер, прикрепен към Maisha Namba, „ще се използва и за регистрация за държавни услуги, включително образование, здравно осигуряване, данъци и социално осигуряване“.

Но някои експерти заявиха, че според тях програмата „Майша Намба“ има и други, необявени цели. Д-р Уахоме Нгаре, председател на Кенийската асоциация на католическите лекари, заяви пред The Defender, че Майша Намба ще действа като програма за проследяване на ваксинациите.

„Maisha Namba - на суахили „номер на живот“ - е биометрична система за ваксиниране на новородени (https://www.biometricupdate.com/…/pilot-phase-of-biometric…), която ще замени удостоверенията за раждане и ще помогне за проследяването на децата от раждането им до 5-годишна възраст“, казва Нгаре. „Тя ще се използва за наблюдение и гарантиране, че всички деца получават ваксините си.“

Нгаре заяви, че опитът с Maisha Namba е проведен между февруари и март и сега се разпространява от правителството, най-вероятно като част от универсалното здравно покритие.

Той обяснява участието на Гейтс в проекта Maisha Namba с участието на организации като Microsoft и Gavi (Алиансът за ваксини).

Gavi твърди (https://www.gavi.org/our-alliance/about), че „помага за ваксинирането на почти половината от децата по света срещу смъртоносни и инвалидизиращи инфекциозни заболявания“. Той е създаден през 1999 г., а фондация „Гейтс“ е един от неговите съоснователи и един от четиримата постоянни членове на борда.

Gavi поддържа основно партньорство с УНИЦЕФ, Световната банка и Световната здравна организация (СЗО), която включва Gavi в своя списък на „съответните заинтересовани страни“ (https://apps.who.int/gb/inb/pdf_files/inb2/A_INB2_4-en.pdf).

„На по-дълбоко ниво и според моите разбирания Maisha Namba и картата Maisha са част от по-голямата международна инициатива ID2020, спонсорирана от Гейтс чрез Gavi и Microsoft и техния провален паспорт за ваксини“, каза той.

„Поради тази причина пълната стойност на и болка от системата за цифрова идентификация ще станат известни, когато Световната здравна организация обяви следващата пандемия, особено ако Международните здравни правила бъдат приети през следващата година“, добави Нгаре.

Нгаре се позовава на измененията на съществуващите Международни здравни правила, които понастоящем се обсъждат от членовете на СЗО заедно с предложения „пандемичен договор“.

Преди това алиансът ID2020 (https://id2020.org/) насърчаваше разработването на цифрови документи за самоличност и ваксинационни паспорти. Майкрософт е член-основател (https://blogs.microsoft.com/…/partnering-for-a-path-to…/) на алианса ID2020, както и Gavi, фондация „Гейтс“, Световната банка, Accenture и фондация „Рокфелер“ (https://childrenshealthdefense.org/…/rockefeller…/).

„Ако всичко върви по план, Бил Гейтс не само ще инжектира милиарди африканци със своите иРНК ваксини“, казва Нгаре. „Той създаде система за цифрова идентификация за правителствата по света, за да гарантира, че никой няма да пропусне ваксините си и че на тези, които отказват ваксинация, може да бъде забранено да пътуват или да имат достъп до правителствени услуги.“

Гейтс подкрепя инициативите за биометрична цифрова идентификация по целия свят (https://childrenshealthdefense.org/…/gates-funded…/), включително първата подобна програма, Aadhaar (https://www.oecd.org/…/India-case-study-UAE-report-2018.pdf), стартирана в Индия през 2009 г. Aadhaar записва над 99% от всички възрастни индийци, свързвайки ги с много обществени и частни услуги (https://www.thehindu.com/…/the-long…/article17641068.ece). Програмата предизвика полемика, която Гейтс отхвърли (https://www.gatesnotes.com/…/Heroes-in-the-Field-Nandan…).

Други експерти също изразиха опасения, подобни на тези на Нгаре. Базираният в Калифорния адвокат по защита на личните данни Грег Глейзър (https://www.gregglaser.com/attorney/) заяви пред The Defender: „Ваксинационните паспорти бяха тест за глобална биометрична идентификация“, добавяйки:

„Биометричната идентификация е за бъдещото антиутопично общество като батериите за дистанционното на телевизора ви. Без батерии дистанционното не прави нищо. Без биометрична идентификация антиутопичните технологии се провалят: социални кредитни точки, дигиталните валути на централните банки [CBDC], интелигентни устройства в интернет на нещата.

Всички те стават безполезни без възможността за интегриране на масите в нови технологични системи чрез биометрична идентификация.“

Според Глейзър тези усилия имат по-голяма цел.

„Трансхуманизмът е крайната цел, а биометричните идентификатори са неговата ахилесова пета“, казва Глейзър. „Днес всички тези неща в живота ни основно зависят от идентификацията: права, граждански статут, принадлежност, положение в съда, сметки, привилегии, услуги, право на собственост върху земя и др. Човек едва ли може да получи достъп до някое от горепосочените неща без някаква форма на идентификация, която най-често означава име, но често и номера, които все повече се свързват с биометрични данни“, каза той.

„Контролирането на хората означава контролиране на идентификацията“, добави той. „Дори националните правителства вече са изцяло зависими от своите организационни и корпоративни идентификатори.“

По същия начин Ирене Полански, гражданка, която редовно участва в Националния призив за безопасни технологии (https://wiredbroadbandinc.aweb.page/…/efde9bae-a437-4ca1…), организиран от Wired Broadband Inc. и Virginians for Safe Technology (https://virginiansforsafetech.org/), заяви пред The Defender, че COVID-19 е „бета тест за това, което предстои да се случи“, и че трябва да бъдем предпазливи по отношение на изтъкваните предимства на новите технологии, като например цифровия идентификатор.

„В противен случай ние - и животът на децата ни, и телесната им автономия, и вродените им права, и парцелите ни, и собствеността ни, и гражданските ни права, и портфейлите ни - нашите трудно спечелени пари и финансови средства - ще бъдат колективно и тиранично принуждавани и поглъщани без наше възражение или изненада“, каза тя.

ЦИФРОВИЯТ ИДЕНТИФИКАТОР ЗА НОВОРОДЕНИ Е ЧАСТ ОТ „ОГРОМНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ“, КОИТО ГЕЙТС ВИЖДА В АФРИКА

Марк Сюзман, главен изпълнителен директор на фондация „Гейтс“, заяви пред Business Daily Africa (https://www.businessdailyafrica.com/…/gates-foundation-to…), че неговата организация ще свърже кенийското правителство с технически експерти и партньори.

„Нашата роля винаги е на съветник. Можем да свържем правителството с ключови технически експерти и партньори, но сме много окуражени от това, което виждаме, и от ангажимента на президента. Имаме редица конкретни инвестиции в подкрепа на цифровата идентичност. Всъщност ние я предоставяме на по-широки платформи“, казва той.

Според Business Daily Africa тази помощ за кенийското правителство е част от това, което фондация „Гейтс“ вижда като „огромни възможности, които могат да бъдат отключени чрез наличието на цифрова идентичност в Кения“.

„Това е огромен приоритет на президента Уилям Руто и според нас е много подходящо, защото една силна, стабилна система за цифрова идентичност с отворен код всъщност се превръща в платформа, която не само подпомага финансовото приобщаване, където Кения вече е световен лидер, но може да бъде платформа, която всъщност стимулира важен напредък в здравеопазването, образованието и други услуги“, каза Сюзман.

Но фондация „Гейтс“ не е единственият глобален участник в разпространението на Maisha Namba. Според кенийското издание Capital News правителството на Кения и Програмата на ООН за развитие са подписали през август меморандум за разбирателство (https://www.capitalfm.co.ke/…/kenya-undp-sign-mou-on…/) в подкрепа на стартиращата програма за цифрови документи за самоличност.

Според Reclaim the Net (https://reclaimthenet.org/the-gates-foundation-pushes-for…) „планът предвижда на всяко новородено да бъде отредено Майша Намба, която да остане с него през целия му живот“. Заместник-комисарят на окръг Нюандаруа Рукия Читечи заяви (https://www.kenyanews.go.ke/nyandarua-residents-sensitized…/): „Системата ще бъде въведена в училищата, като се гарантира, че всяко родено дете ще получи Майша Намба.“

Цел 16.9 (https://unstats.un.org/sdgs/metadata/?Text=&Goal=16&Target=16.9) от Целите за устойчиво развитие (ЦУР) (https://sdgs.un.org/goals) на ООН призовава за осигуряване на цифрова правна идентичност за всички, включително за новородените, до 2030 г.

Според Глейзър „целта 16.9 на ООН за устойчиво развитие потвърждава, че до 2030 г. правителствата ще издават биометрични документи за самоличност на всички, включително на бебетата... Това означава, че ООН си партнира с корпорации и местни власти, за да издаде на вас и на децата ви биометрични документи за самоличност до 2030 г., независимо дали ги искате, или не.“

В туитър Джулиъс Кибет Биток, главен секретар по въпросите на имиграцията и услугите за гражданите на Кения, заяви (https://twitter.com/JuliusKBitok/status/1690999348094533632): „Системата за цифрова идентичност ще предостави на кенийците сигурен и надежден начин за удостоверяване на самоличността им за различни цели, включително за достъп до държавни услуги, откриване на банкови сметки и пътуване.“

„Това ще помогне и за намаляване на измамите и корупцията, както и за подобряване на ефективността“, добави той.

Нгаре поставя под въпрос тази теория. „На пръв поглед и ако правителството е притежател на данните, а не трети страни като Microsoft или други, това може да подобри предоставянето на услуги и да намали измамите, както твърдят правителствените служители“, каза Нгаре, добавяйки, че се съмнява, че това ще е така.

По подобен начин Ханкок каза: „Ако [цифровият идентификатор] е направен правилно, факторът удобство може да бъде от полза за хората, които не трябва да пътуват на дълги разстояния за подновяване на важни документи или да издават временни удостоверения, докато очакват официалните си документи. Съществуват и други методи, като например „селективно оповестяване“, при което не е необходимо да показвате цялата си информация, а само тази, която е необходима за определена транзакция.“

Ханкок заяви, че е загрижена за това как „дългосрочен, постоянен идентификатор“ може да се „използва за проследяване на хора и създаване на държава на наблюдението или да бъде компрометиран с течение на времето от лош човек, който иска да изтече информация, свързана с тези уникални идентификатори“.

„Всеки път, когато притежателят на цифров документ за самоличност използва своя документ за самоличност, издателят на документа за самоличност и проверяващият орган имат възможност да събират лични данни за притежателя на документа за самоличност“, добави тя.

ОПАСЕНИЯ, ЧЕ ЦИФРОВИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА САМОЛИЧНОСТ ЩЕ ДОВЕДАТ ДО „ПОСТОЯННА СТРУКТУРА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНО НИВО“

Според Biometric Update (https://www.biometricupdate.com/…/kenyan-govt-assures-civil…), „тъй като правителството се стреми да спечели доверието на населението по отношение на картата Maisha, то също така поясни, че издаването ѝ няма да бъде задължително“, а ще се приема като доказателство за законна самоличност заедно със съществуващите документи за самоличност.

Въпреки това в отделен материал (https://www.biometricupdate.com/…/kenya-approves-maisha…) Biometric Update се посочва, че „се планира преход от две до три години, като наследените национални документи за самоличност ще бъдат постепенно премахнати“.

Ханкок заяви, че предпочита „ефимерни идентификатори за трансакции и възможността да ги изхвърлиш или да ги смениш, когато бъдат компрометирани“. Тя е „също така загрижена за мандатите, свързани с цифровите идентификатори, и за възможността те да доведат до постоянна структура за наблюдение на държавно ниво“.

„Хората трябва да имат възможност да се откажат от първите цифрови системи и да имат право на хартиени, ако не им е удобно“, каза Ханкок.

Подобни твърдения за незадължителност бяха отправени и по отношение на индийската програма за цифрови документи за самоличност Aadhaar, според The Economist (https://www.economist.com/…/how-india-is-using-digital…), който написа: „Въпреки че Aadhaar трябваше да бъде незадължителна, без нея е трудно да се процедира.“

Правителството на Кения твърди (https://www.businessdailyafrica.com/…/gates-foundation-to…), че въвеждането на Maisha Namba има за цел също така да приведе страната в съответствие с международните стандарти за глобално пътуване, определени от Международната организация за гражданска авиация и други агенции.

Maisha Namba е финансирана с бюджет от 1 милиард кенийски шилинга (приблизително 6,8 милиона долара), съобщава Biometric Update (https://www.biometricupdate.com/…/kenya-approves-maisha…). Първоначално програмата трябваше да стартира на 2 октомври, според Business Daily Africa (https://www.businessdailyafrica.com/…/gates-foundation-to…), но на 29 септември въвеждането ѝ беше отложено.

Според Reclaim the Net кенийските официални лица „подчертават, че новата система е насочена към решаване на множество проблеми, като например удостоверяване на автентичността на гражданите, защита на основните документи за самоличност, по-добро управление на социалните програми и операции и опростяване на достъпа до услуги като здравеопазване, образование, данъчно облагане и социално осигуряване“, но обществените опасения може да са допринесли за отлагането на пускането.

„Въпреки тези опасения, правителствените служители са направили опити да уверят гражданите в ангажимента си за защита на личните данни и за приобщаването, обещано от Maisha Namba“, добавя Reclaim the Net (https://reclaimthenet.org/the-gates-foundation-pushes-for…).

Глейзър постави под въпрос подобни твърдения за „приобщаване“.

„„Приобщаването“ е… фалшива опорна точка, която политиците използват пред камерата“, каза той. „Реалността е, че биометричните идентификатори свеждат всички до най-малкия общ знаменател на получатели на държавни помощи. Приобщаването е политически израз за това, че правителството се налага в семейството ви и третира децата ви като подопечни на държавата.“

Глейзър критикува и публично-частните партньорства. „Докато проучвах биометричните идентификатори, разбрах, че правителствата не са на върха на хранителната верига. Всъщност на върха са частни компании - като Microsoft, Oracle, Accenture - защото те създават и притежават технологиите и управляват данните от върха.“

НЯКОИ КЕНИЙЦИ СА „МНОГО ПРИТЕСНЕНИ И ПОДОЗРИТЕЛНИ“ ПО ОТНОШЕНИЕ НА УСИЛИЯТА НА ГЕЙТС В КЕНИЯ

Кенийските служители се опитаха да уверят обществеността, че личната им информация ще бъде в безопасност в новата цифрова платформа.

Регистраторът на кенийското Национално бюро за регистрация за региона Кипипири Джоел Мучуну заяви, че програмата Maisha Namba ще включва усъвършенствани функции за сигурност, включително криптографска технология за защита на данните, съобщи Кенийската информационна агенция (https://www.kenyanews.go.ke/nyandarua-residents-sensitized…/).

Ирунгу Хоутън, изпълнителен директор на Amnesty International, „приветства“ програмата Maisha Namba и усилията на кенийското правителство за цифрова трансформация, според Biometric Update (https://www.biometricupdate.com/…/kenyan-govt-assures-civil…), но „изрази загриженост относно безопасността на данните, които ще бъдат събирани за схемата Maisha Namba“ и заяви, че е важно кенийците „да са спокойни, че разбират и са наясно с възможностите на тази цифрова платформа“.

Тези уверения обаче не са убедили всички кенийци. Според Reclaim the Net „има очевидна вълна от скептицизъм“, като активисти от определени региони „изразяват загриженост относно неадекватната инфраструктура, ненадеждния достъп до мрежата и опасенията за неприкосновеността на личния живот и гражданските свободи“.

Някои активисти твърдят, че Maisha Namba е неразличима от предишен опит за цифрова идентификация, направен от кенийското правителство - Huduma Namba, според кенийския вестник The Star (https://www.the-star.co.ke/…/2023-10-15-garissa-activists…/). През октомври 2021 г. Върховният съд на Кения (https://www.biometricupdate.com/…/kenyas-digital-id-boosted…) обяви тази програма за противоконституционна поради противоречие със Закона за защита на данните (https://cms.law/…/cms-expert-guide-to-data-protection…/kenya) на страната.

Нгаре заяви (https://www.bbc.com/news/world-africa-51324954), че Huduma Namba „се е провалила, защото [правителството] е възнамерявало да включи ДНК“.

Други активистки групи, начело с Кенийската комисия за правата на човека (https://www.khrc.or.ke/), „призовават за по-силна законодателна основа“ и „предупреждават за възможността за дискриминация и нарушаване на неприкосновеността на личния живот“, като предупреждават, че „липсва обществена ангажираност“, както и „процедурни и правни гаранции“, съобщава Biometric Update (https://www.biometricupdate.com/…/kenyan-rights-groups-warn…).

Други активисти „обвиниха правителството, че е отстъпило от обещанието си да премахне проверката на лицата, които искат да получат лични карти“, и заявиха, че „недобросъвестни държавни служители използват проверката, за да искат подкупи“, според The Star.

Кенийски официални лица твърдят (https://www.biometricupdate.com/…/kenyas-digital-id-boosted…), че страната „изостава“ в прилагането на цифровите технологии, което я „излага на риск от неспазване на стандартите на международните правоприлагащи органи“.

Нгаре казва, че кенийската общественост като цяло не е много добре запозната с Гейтс, но тези, които са запознати „са много притеснени и подозрителни“. Той каза, че няма широка опозиция на Maisha Namba, „защото на пръв поглед звучи като добра идея“.

„Повечето хора не познават тъмната страна на Бил Гейтс и връзката му с програмата за депопулация“, казва той. „Бенефициентите на неправителствените организации, които фондацията му подкрепя, и някои бенефициенти на неговата благотворителност му се възхищават. Тези, които познават по-дълбокия подтекст на евгеничната програма, го ненавиждат.“

Според The Financial Times (https://www.ft.com/con…/3c1504ef-96f7-4656-a5cf-d474123dc31e) Гейтс „признава, че с цифровия идентификатор може да се злоупотребява“, като казва, че „всичко, което прави държавата по-ефективна, е добро за нещата, които искате да прави, и лошо за нещата, които не искате да прави“.

„Но ако вярваш в държава, която трябва да ти осигури образование, да ти позволи да гласуваш и да ти предостави здравни услуги, трябва да има някакво понятие за това: „кои са моите граждани и имат ли право на тази помощ.“, добави той.

Нгаре заяви, че участието на Гейтс в проекта „Майша Намба“ е само един от многото му интереси в Африка, като преди това е участвал в „тайното прилагане на ваксини за тетатус (https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx…) за регулиране на раждаемостта на кенийски жени през 2014-2015 г., подпомогнато от Гави и СЗО“, което според него „все още е прясно в съзнанието ни“.

„Той има много интереси в Африка, включително в областта на здравеопазването и храненето, равенството между половете, превенцията на болестите, лечението и научните изследвания, водоснабдяването, канализацията и хигиената, селското стопанство и финансовите услуги за бедните“, каза Нгаре и добави, че през 2022 г. фондация „Гейтс“ е обявила, че африканската ѝ централа ще бъде разположена в Кения (https://www.capitalfm.co.ke/…/bill-gates-to-set…/).

Фондация „Гейтс“ също така „ръководи финансирането за борба с ХИВ, туберкулоза и малария“ (https://allafrica.com/stories/202209230035.html) в Африка, казва Нгаре, и „предоставя повече средства за „разширяване на достъпа до изследвания на иРНК (https://www.gatesfoundation.org/…/mrna-vaccine…) и технологии за производство на ваксини, които ще подпомогнат капацитета на страните с ниски и средни доходи да разработват висококачествени, животоспасяващи ваксини в голям мащаб“.

Той инвестира много в разработването, производството и разпространението на ваксини чрез Gavi... и предоставя ваксините на „страните с ниски доходи“ на достъпни или субсидирани цени“, допълва Нгаре. „Правителствата на САЩ и Европа финансират разработването на ваксини, което обогатява разработчиците и спонсори като Гейтс.“

„Разширяването на технологията за иРНК до туберкулоза, малария и ХИВ ще даде на Гейтс възможност да разработи ваксини, специално предназначени за африканците“, казва Нгаре.

Кенийският писател Нанджала Нябола, автор на книгата „Цифрова демокрация, аналогова политика: как ерата на интернет променя политиката в Кения“ (https://www.amazon.com/Digital…/dp/B09LQGBSWJ/ref=sr_1_1), заяви, че „системите за цифрова идентичност само ще направят правителствата по-ефективни в това, което вече правят“, според The Financial Times, и добави, че цифровите идентификатори могат да се използват като инструмент за потискане или дискриминиране на определени граждани.

Полански заяви, че технологията за цифрова идентификация спомага за улесняване на „централизирана, достъпна за правителствени и корпоративни организации мрежа от бази данни, която вече е вградена в безжичната мрежа“.

„Трябва да събудим много повече хора с истината от неконспиративните окопи. Безжичните устройства, за които хората са категорични, че недвусмислено се нуждаят, за да броят стъпките си, да управляват живота и домовете си - и този на децата си - и да са в крак с обществото, са същите устройства, от които обществото вече е пригодено за технологичен тоталитаризъм.“

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник: https://childrenshealthdefense.org/defender/gates-foundation-digital-id-newborns-kenya-surveillance/?fbclid=IwAR3WJzQqURIZwCQNPCrCtkfGIPeWLZKNwBRUxsWvn4H0wQpSa7Wv2JmsPQs

 image




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 455186
Постинги: 677
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930