Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.01 07:43 - Ето защо трябва да обмислите възможността да не дъвчете дъвка
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 59 Коментари: 0 Гласове:
0



Ето защо трябва да обмислите възможността да не дъвчете дъвка

От д-р Джоузеф Меркола, 10/01/2024

 

Дъвченето на дъвка е често срещано занимание в целия свят, като се очаква през 2025 г. продажбите в световен мащаб да достигнат 48,68 млрд. долара. Само в Северна Америка пазарът на дъвки може да достигне 3,5 милиарда долара до 2024 г. (https://www.statista.com/topics/1841/chewing-gum/…). Някои хора дъвчат дъвки заради вкуса, докато други ги използват по-скоро като средство за намаляване на желанието за храна или за отказване от тютюнопушенето.

Други пък дъвчат дъвка като форма на облекчаване на стреса, тъй като дъвченето може да намали тревожността (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35140905/). Но преди да се пристрастите към този привидно невинен навик, има няколко отрицателни страни на дъвченето на дъвка, за които трябва да знаете.

ДЪВЧЕНЕТО ЗАДЕЙСТВА БИОЛОГИЧНИ ПРОЦЕСИ В ТЯЛОТО ВИ

Дъвченето, и особено бавното дъвчене, помага за процеса на сдъвкване и храносмилане, който започва в устата. Дъвченето спомага за по-бързото разграждане на храната и стимулира производството на слюнка, която съдържа ензим, наречен лингвална липаза, който спомага за разграждането на мазнините и който помага (доста) при преглъщане. Колкото по-дълго дъвчете, толкова повече време имат ензимите, за да започнат да разграждат храната.

Процесът улеснява храносмилането в стомаха и тънките черва, тъй като храносмилането изисква много енергия. Доброто сдъвкване на храната улеснява усвояването на хранителните вещества в червата.

Дъвченето също така повишава съдържанието на глюкагоноподобен пептид 1 (GLP-1). Като пептиден хормон GLP-1 е част от групата на инкретиновите хормони, които се освобождават при хранене, за да регулират инсулина, както и много други функции (https://moderndiscontent.substack.com/…/whats-going-on-with…). Наред с влиянието върху инсулина GLP-1 може да повлияе на нервната система, което води до намаляване на апетита.

Възможно е също така да съществува връзка между хистаминовите неврони в мозъка и пародонталните връзки и масетерния мускул - един от четирите мускула, участващи в дъвченето - за да се повлияе на нивата на кръвната захар (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0284319). Тези процеси са полезни, когато възнамерявате да ядете, но ако дъвчете дъвка прекомерно, това сигнализира на тялото ви, че е време за храносмилане на храната, докато това не е така.

ДЪВЧЕНЕТО НА ДЪВКА МОЖЕ ДА ПРИЧИНИ ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ПРОБЛЕМИ И ПРОБЛЕМИ С ЧЕЛЮСТТА

Когато дъвчете дъвка, тя може да увеличи количеството въздух и слюнка, които поглъщате (https://www.scielo.br/j/ag/a/MhJmq9c3k3xyzYhV47qvxTg/…). Това може да доведе до подуване на корема, натиск върху стомаха и евентуално до влошаване на симптомите на киселинен рефлукс (https://www.medicalnewstoday.com/…/chewing-gum-and-acid…). Наночастиците от титанов диоксид (TiO2) също са често срещани в дъвката. Те се добавят като избелващ агент, за да увеличат яркостта и устойчивостта на оцветяване.

Изследванията обаче показват, че хроничното излагане на наночастици от титанов диоксид значително намалява функцията на чревната бариера, като същевременно увеличава генерирането на реактивни кислородни видове, провъзпалителните сигнали и активността на чревната алкална фосфатаза, която играе роля за здравето на червата (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5604471/).

Преносът на желязо, цинк и мастни киселини също значително намалява след излагане на наночастици от титанов диоксид. В прессъобщение на университета в Бингхамтън е обяснено (https://www.binghamton.edu/…/food-additive-found-in-candy…):

„Острата експозиция не оказва голямо влияние, но хроничната експозиция [три приема за пет дни] намалява абсорбиращите издатъци на повърхността на чревните клетки, наречени микровили.

При по-малък брой микровили чревната бариера отслабва, метаболизмът се забавя, а някои хранителни вещества - по-специално желязо, цинк и мастни киселини - се усвояват по-трудно. Функциите на ензимите са негативно повлияни, а сигналите за възпаление се увеличават.“

Европейският съюз забрани използването на титанов диоксид в храните през 2021 г., след като Панелът по хранителни добавки и ароматизанти на Европейския орган за безопасност на храните установи, че той „вече не може да се счита за безопасен, когато се използва като хранителна добавка“. Експертната група заключи, че частиците TiO2 „имат потенциала да предизвикват прекъсване на ДНК вериги и хромозомни увреждания“ и „не може да се изключи опасението за генотоксичност“ (https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/…/10…/j.efsa.2021.6585).

Темпоромандибуларните нарушения, които включват нарушения, свързани с темпоромандибуларната става (ТМС), също са свързани с дъвченето на дъвка (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25369399/). Честотата на симптомите на ТМС, включително щракане и болка, е по-висока при хората, които дъвчат дъвка, отколкото при тези, които не дъвчат (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25203577/). Ако дъвчете дъвка от едната страна на устата си по-често, отколкото от другата, това също може да доведе до дисбаланс на челюстните мускули.

Всяко прекомерно натоварване на определен набор от мускули може да доведе до свиване на мускулите и свързаната с това болка, включително главоболие, болки в ушите и зъбите с течение на времето.

НЯКОГА ДЪВКАТА Е БИЛА ЕСТЕСТВЕНА, НО СЕГА СЪДЪРЖА ПЛАСТМАСА

Дъвката е преработена храна, която съдържа съмнителни съставки. Те включват „гумена основа“, която я прави дъвкателна. Точните съставки, които влизат в състава на гумената основа, често се пазят в тайна, но могат да включват (https://www.sciencefocus.com/science/what-is-in-chewing-gum/):

 Пълнители - те придават текстура и обем на дъвката и обикновено са калциев карбонат или магнезиев силикат (талк).

Еластомери - дълги синтетични полимерни молекули, като поливинилацетат.

Емулгатори - тези химикали помагат за смесването на ароматите и цветовете.

Омекотители - растителното масло и лецитинът се използват, за да запазят продукта мек и дъвчащ. След като те се отмият и погълнат, дъвката става твърда.

Не винаги е било така. Хората дъвчат дъвка от хиляди години. Установено е, че едно парче дъвка на 5700 години от Дания е направено от брезова смола - вещество, получено чрез нагряване на брезова кора.

Интересно е, че брезовата смола съдържа бетулин, съединение с антисептични свойства, така че е възможно „дъвката“ да е била дъвкана с лечебна цел (https://www.nature.com/articles/s41467-019-13549-9). Друга древна дъвка е била направена от чикле, което се получава от сока на дървото саподила (https://www.sciencefocus.com/…/what-is-chewing-gum-made-of).

Съвременните учени се опитват да намерят рецепта, която да осигурява същите характеристики на тези естествени вещества, като използват синтетични химикали, които са по-лесни за получаване. Списъкът на Агенцията по храните и лекарствата на САЩ с добавки (https://www.accessdata.fda.gov/…/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm…), разрешени за директно добавяне към храни за консумация, включва раздел 172.615, който обхваща химикалите, разрешени в дъвките.

Това са добавките, за които се казва, че „могат безопасно да се използват при производството на дъвки“ (https://www.accessdata.fda.gov/…/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm…) и носят наименованието „гумена основа“, което (https://www.accessdata.fda.gov/…/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm…):

„… означава произведена или частично произведена нехранителна дъвкателна субстанция, съставена от една или повече от съставките, изброени и дефинирани в буква а) от настоящия раздел.“

Списъкът на съставките, които Агенцията по храните и лекарствата на САЩ разрешава в основата на дъвките, включва следните съставки, които са пластмаси, каучуци и восъци (https://www.accessdata.fda.gov/…/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm…):

- Бутадиен-стиролов каучук

- Изобутилен-изопренов съполимер (бутилкаучук)

- Петролен восък, Синтетичен петролен восък

- Полиетилен, една от най-широко използваните пластмаси, която се съдържа в пластмасови опаковки, торбички за хранителни стоки, дренажни тръби и бронежилетки

- Поливинилацетат, една от съставките на лепилото PVA, което може би познавате като училищно лепило и лепило за дърво (https://duluthlabs.com/…/weeklym…/polyvinyl-acetate-molecule).

Както пише авторът Дейвид Джоунс в статията си „Дъвката - 100 000 тона замърсяване с пластмаса всяка година“ (https://justoneocean.org/chewing-gum): „Вероятно не сте имали представа, че дъвчете нещо, което по същество е парче пластична пластмаса, и това не е изненадващо, защото производителите всъщност не ви казват толкова много - те избягват подробностите.“

В ДЪВКИТЕ ЧЕСТО СЕ СЪДЪРЖАТ ТОКСИЧНИ ХРАНИТЕЛНИ ХИМИКАЛИ

В допълнение към наночастиците на титановия диоксид в дъвките често се добавят синтетични оцветители за храни, включително Red No. 40 [E129] , Yellow No. 5 [E102], Yellow No. 6 [Е110] и Blue No. 1 [E133]. Такива оцветители са свързани с хиперактивност и други невроповеденчески проблеми при децата (https://oehha.ca.gov/…/report-links-synthetic-food-dyes…). Както е отбелязано от Environmental Working Group (https://www.ewg.org/…/sticky-situation-harmful-food…):

„Калифорнийската здравна агенция [Службата за оценка на опасностите за здравето на околната среда] също така установи, че настоящите федерални нива на безопасен прием на тези оцветители може да не защитават здравето на мозъка на децата. Настоящите законови нива са определени от Агенцията по храните и лекарствата преди десетилетия и не отчитат последните изследвания.

Проучванията върху хора също така свързват синтетичните багрила със затруднения в обучението и безпокойство при чувствителни деца. В ЕС продуктите, които съдържат Red No. 40 [E129], Yellow No. 5 [E102] и Yellow No. 6 [E110], трябва да съдържат предупреждението „Може да окаже неблагоприятно въздействие върху активността и вниманието на децата“.“

Изкуствените подсладители също са често срещани в дъвките. Макар че подсладените със захар дъвки не се препоръчват, тъй като могат да предизвикат кариес (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24308392/), изкуствените подсладители като аспартама са токсични. Систематичен преглед и мета-анализ, извършени от Световната здравна организация, разкриват „потенциални нежелани ефекти от дългосрочната употреба на незахарни подсладители, като например повишен риск от диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и смъртност при възрастни“ (https://www.who.int/publications/i/item/9789240046429).

Освен това дори дъвките без захар могат да бъдат вредни за зъбите, ако съдържат киселинни добавки. Съдържащите киселини дъвки без захар, които могат да бъдат с вкус на плодове, могат да увеличат риска от деминерализиране на емайла на зъбите, което води до зъбна ерозия (https://www.nature.com/articles/sj.bdj.2011.823).

ДЪВЧЕНЕТО НА ДЪВКА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ГЛАВОБОЛИЕ И ДА ОСВОБОДИ ЖИВАК ОТ ПЛОМБИТЕ

Прекомерното дъвчене на дъвка може да е недостатъчно признат фактор за главоболие, особено при деца и юноши. В едно от проучванията участват 30 деца на средна възраст 16 години, които страдат от хронична мигрена или тензионно главоболие. След като се отказали от дъвченето на дъвка за един месец, главоболието изчезнало напълно при 19 от тях, а при други 7 намаляла честотата и силата на главоболието (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24188910/).

Когато след това децата отново започнали да дъвчат дъвка, главоболието им се върнало в рамките на няколко дни. Възможно е главоболието да е свързано с дъвченето на дъвка, което може да причини главоболие. Отделно систематично търсене на литература в електронен вид доведе до следните заключения (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25714969/):

„Въпреки ограничените данни, изглежда разумно да се предположи, че пристъпите на главоболие могат да бъдат предизвикани от дъвчене на дъвка при мигренозните пациенти и при пациентите с главоболие от тензионен тип…

Въпреки че ще са необходими по-големи рандомизирани проучвания, за да се установи категорично връзката между дъвченето на дъвка и главоболието при различни популации, изглежда предпазливо да се предложи на хората с мигрена или тензионно главоболие да избягват или ограничат дъвченето на дъвка в начина си на живот.“

Макар че често се твърди, че дъвченето на дъвка може да намали апетита, едно проучване установи, че храната на дъвчещите дъвка е по-малко питателна от тази на недъвчещите (https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S1471015313000123). Дъвченето на дъвка е свързано и с увеличаване на обема на храната и намаляване на хранителната адекватност. При дъвчещите ментови дъвки вероятността да ядат плодове е по-малка, но това не се отразява на консумацията на бързи закуски, вероятно защото ментовият аромат на дъвката прави плодовете - но не и нездравословните храни - горчиви на вкус.

Ако имате живачни пломби, трябва да знаете, че дъвченето на дъвка може да доведе до изхвърляне на този известен невротоксин от пломбите в тялото ви. Според едно проучване (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8655765):

„… доказано е, че дъвченето на дъвка увеличава скоростта на отделяне на живачни пари от зъбните амалгамни пломби... Въздействието на прекомерното дъвчене върху нивата на живак е значително.“

При всяко дъвчене се отделят живачни пари, които бързо попадат в кръвния поток, където предизвикват окислителни процеси в тъканите. Ако дъвчете дъвка, вероятно го правите често, поради което тя е особено проблематична за хората с живачни пломби.

ДЪВКАТА Е „ЕДНА ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ЗАПЛАХИ ЗА НАШАТА ЕКОЛОГИЯ“

Друга често пренебрегвана причина да откажете дъвките? Тя представлява значителен риск за околната среда, тъй като е направена от „небиоразградими хидрофобни полимери“ (https://ouci.dntb.gov.ua/en/works/7qGQWX1l/). Тъй като много хора изхвърлят дъвките си по тротоарите и улиците, замърсяването с дъвки е сериозен проблем.

Според преглед в Current World Environment „Всяка година дъвките генерират повече от 105 тона „пластмасови“ отпадъци. По този начин изхвърлените неразградими остатъци от дъвката водят до замърсяване с пластмаса. Всяка година се изразходват огромни суми за почистване на изплютите дъвки по улиците.“ (https://ouci.dntb.gov.ua/en/works/7qGQWX1l/).

Така че дъвченето на дъвка не само може да има неблагоприятно въздействие върху собственото ви здраве, но и допринася за значителни вреди на околната среда. Ако дъвчете дъвка, за да се освободите от стреса, помислете за други възможности като медитация, йога и техниката за емоционална свобода. Ако търсите вкус, опитайте да добавите пресни листа от мента или канела към водата като здравословна алтернатива.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн“

 

Източник: https://takecontrol.substack.com/p/chewing-gum-downsides

 image




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 454760
Постинги: 677
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930