Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.01 07:48 - ЮНЕСКО представя план за действие за регулиране на платформите на социалните медии
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 55 Коментари: 0 Гласове:
0



ЮНЕСКО представя план за действие за регулиране на платформите на социалните медии

Публикувано на 06/11/2023

 

Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО, алармира в понеделник за засилването на дезинформацията и речта на омразата в интернет, което представлява „сериозна заплаха за стабилността и социалното сближаване“. За да се сложи край на това бедствие, тя представи плана за действие на ЮНЕСКО, който е резултат от обширни световни консултации и е подкрепен от глобално проучване на общественото мнение, подчертаващо спешната необходимост от действия.

Планът за действие на ЮНЕСКО е резултат от консултативен процес с безпрецедентен мащаб в системата на ООН, като през последните 18 месеца бяха събрани над 10 000 становища от 134 държави. На четиридесет страници в него са изложени принципите, които трябва да се спазват, както и конкретните мерки, които трябва да се прилагат от всички заинтересовани страни: правителства, регулаторни органи, гражданското общество и самите платформи.

[бел. прев. - гражданското общество включва свободни граждани, доброволни сдружения и НПО-та]

Представители на независими регулаторни органи вече приветстваха инициативата на ЮНЕСКО, а някои от тях - особено в Африка и Латинска Америка - заявиха, че са готови да започнат да прилагат тези мерки. За тази цел в средата на 2024 г. ЮНЕСКО ще организира първата Световна конференция на регулаторите.

Организацията също така ще подкрепи своите държави членки при транспонирането на този план за действие в техните собствени законови и подзаконови актове. За тази цел ЮНЕСКО мобилизира специално финансиране, включително 1 милион евро, които вече са обещани от Европейската комисия.

7 ОСНОВНИ ПРИНЦИПА, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВАТ

Мерките на ЮНЕСКО са организирани около 7 принципа, които трябва да се спазват, за да се:

1. Въздействието върху правата на човека се превръща в компас при вземането на решения на всеки етап и от всяка заинтересована страна.

2. Навсякъде по света са създадени независими публични регулаторни органи, които имат ясно определени функции и достатъчно ресурси, за да изпълняват мисията си.

3. Тези независими регулатори работят в тясна координация като част от по-широка мрежа, за да попречат на цифровите компании да се възползват от различията между националните разпоредби.

4. Моделирането на съдържанието е осъществимо и ефективно в голям мащаб, във всички региони и на всички езици.

5. Отчетността и прозрачността са заложени в алгоритмите на тези платформи, които твърде често са насочени към максимално увеличаване на ангажираността за сметка на надеждната информация.

6. Платформите поемат повече инициатива да образоват и обучават потребителите да мислят критично.

7. Регулаторните органи и платформите предприемат по-строги мерки в особено чувствителни моменти като избори и кризи.

СВОБОДАТА НА ИЗРАЗЯВАНЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ЗАЩИТЕНА

„Работата ни се ръководи от едно основно изискване: да защитаваме по всяко време свободата на изразяване и всички други права на човека. Ограничаването на словото би било ужасно решение. Наличието на независими, качествени и свободни медии и информационни инструменти е най-добрият дългосрочен отговор на дезинформацията“, подчерта генералният директор.

По-специално платформите трябва да разполагат с екипи от квалифицирани модератори, които да са достатъчно на брой и да говорят всички основни езици на техните социални медии, за да могат да извършват надежден и ефективен контрол на съдържанието, публикувано онлайн. Те трябва да гарантират прозрачността на процеса на модериране, включително когато той е автоматизиран чрез алгоритми. Те трябва също така да улесняват използването им на всички основни езици на страната, в която работят, и да докладват за оплакванията на потребителите.

Части от тази стратегия са посветени и на мерките, необходими за гарантиране на честността на изборите, по-специално чрез оценки на изборния риск, ясно обозначаване на съдържанието и по-голяма прозрачност на политическата реклама и нейното насочване, както и за реагиране при извънредни ситуации, като въоръжени конфликти и бедствия.

Включени са и елементи, специфични за културния сектор, като се подчертават рисковете, пред които са изправени творците, и необходимостта от онлайн достъп до „разнообразно културно съдържание“ като основно човешко право, което трябва да бъде защитено - с позоваване на Декларацията, приета единодушно от държавите - членки на ЮНЕСКО, на конференцията MONDIACULT през септември 2022 г.

ГЛОБАЛНО ПРОУЧВАНЕ ПОТВЪРЖДАВА СПЕШНАТА НУЖДА ОТ ДЕЙСТВИЯ

Публикуването на плана за действие на ЮНЕСКО е придружено от проучване на общественото мнение, проведено от IPSOS за ЮНЕСКО, с над 8000 респонденти в 16 държави, в които ще се проведат избори през 2024 г. Той показва, че 85% от гражданите са обезпокоени от въздействието на онлайн дезинформацията в момент, когато платформите на социалните медии са се превърнали в основен източник на информация за голяма част от тях.

Същото проучване показва, че 87% от участниците в проучването смятат, че тази дезинформация вече е оказала голямо влияние върху политическия живот в страната им и се опасяват, че тя ще повлияе на резултатите от изборите в страната им през следващата година. В резултат на това 88% от тях призовават правителствата и регулаторните органи да разрешат този проблем бързо чрез регулиране на социалните медии.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник: https://www.unesco.org/en/articles/online-disinformation-unesco-unveils-action-plan-regulate-social-media-platforms?fbclid=IwAR2cW7QuVJHAYrsIDNaCRgrDnFkOJ5pnY5Bwy0YtP6pjhVGeumGz-iE1BJM

 image




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 455830
Постинги: 677
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930