Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.02 10:11 - Протестиращите земеделски производители печелят големи отстъпки, но лидерите на ЕС не се отказват от климатичната цел за нулеви нетни емисии
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 120 Коментари: 0 Гласове:
0



Протестиращите земеделски производители печелят големи отстъпки, но лидерите на ЕС не се отказват от климатичната цел за нулеви нетни емисии

От Джон-Майкъл Дюмей, 07/02/2024

 

След протестите в Брюксел миналата седмица на земеделски производители от целия Европейски съюз (ЕС) Европейската комисия (ЕК) предложи някои отстъпки на селскостопанския сектор, но заяви, че няма да намали плана си за намаляване на 90% от емисиите на парникови газове до 2040 г., съобщи Ройтерс във вторник (https://www.reuters.com/…/eu-set-recommend-deep-co2-cuts…/).

В новия план на ЕК отпада изискването за намаляване с една трета на свързаните със земеделските стопанства емисии на азот, азотен оксид и метан и се премахва препоръката гражданите на ЕС да консумират по-малко месо, съобщава The Telegraph (https://www.telegraph.co.uk/european-union/).

Във вторник председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен също предложи да се откаже от предложението си, изискващо от земеделските стопани да намалят наполовина употребата на пестициди до 2030 г., като заяви, че то се е превърнало в „символ на поляризацията“, според The Guardian (https://www.theguardian.com/…/symbol-of-polarisation-eu…).

Други отстъпки включваха ограничаване на украинския внос на селскостопански продукти и отлагане на правилата за заделяне на повече земя за насърчаване на здравето на почвите и биоразнообразието.

По нареждане на дясноцентристката Европейска народна партия на фон дер Лайен в преработения план на ЕК се съдържа текст, в който се възхвалява стойността на селскостопанския сектор, като се отбелязва значението му за постигане на целта на ЕС за продоволствен суверенитет, пише Politico (https://politico.eu/…/eu-eases-farming-demands-in-2040…/).

Компромисът идва след седмици на ескалиращи демонстрации на земеделски стопани във Франция, Испания, Германия, Португалия, Италия, Полша, Нидерландия, Белгия, Литва и други страни от ЕС срещу редица политики - от субсидии за горива и нелоялни търговски практики до правила и данъци върху екологичните емисии (https://www.reuters.com/…/farmers-europe-step-up-protests…/) - които според тях застрашават техния поминък.

Според Washington Examiner (https://www.washingtonexaminer.com/…/eu-eases-off…/) фермерите твърдят, че регулациите в областта на климата са ги отделили несправедливо, като са им наложили непропорционална тежест в сравнение с други отрасли, които също нанасят щети на околната среда.

През последните няколко седмици трактори в няколко европейски града блокираха основни магистрали и градски улици - дори и едно летище (https://www.dailymail.co.uk/…/German-farmers-copy-French…) - и принудиха националните правителства да седнат на масата за преговори преди срещата на върха на Европейския парламент в Брюксел миналата седмица.

Миналия месец коалицията на германския канцлер Олаф Шолц (https://www.reuters.com/…/german-coalition-dilutes-2024…/) се съгласи да не премахва данъчната отстъпка за нови селскостопански машини и постепенно да премахне субсидиите за дизелово гориво за селскостопански цели.

През януари правителството на министър-председателя на Франция Габриел Атал (https://www.rfi.fr/…/20240201-french-farmers-call-off…) увеличи субсидиите за животновъдите, оттегли плановете си за повишаване на данъка върху горивата, обеща да дефинира ясно месото, отгледано в лаборатория, забрани вноса на храни, отглеждани с неоникотиноиден пестицид (https://childrenshealthdefense.org/…/neonicotinoid…/), който вече е забранен в страната, и спря изпълнението на плана си за намаляване на пестицидите.

ВЪПРЕКИ ОТСТЪПКИТЕ, ПРОТЕСТИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ

Въпреки вече направените отстъпки и на фона на изявленията на членове на ЕК в подкрепа на земеделските стопани и тяхното тежко положение, земеделските производители в редица европейски държави продължават да протестират преди изборите за Европейски парламент през юни.

Тази седмица фермерите в Испания (https://www.theguardian.com/…/protests-continue-across…) блокираха основни пътни артерии в големите градове и околностите им в поредица от протести, а земеделското лоби нарече дебата в ЕС „игра на обвинения“.

Италиански фермери се събират в Рим, за да протестират срещу евтиния внос от страни извън ЕС, с плакати с лозунги като „Няма фермери, няма храна“ (https://twitter.com/newstart…/status/1755204069394657525…).

Десетки гръцки фермерски организации (https://www.barrons.com/…/greek-farmers-vow-to-escalate…) гласуваха във вторник да навлязат в Атина с трактори и да блокират магистрали, за да получат отстъпки от правителството. Сред тях е и ускоряването на възстановяването след тежките наводнения през септември миналата година в Тесалия, която е сърцето на гръцкото земеделско производство.

Дори хърватските фермери (https://www.euractiv.com/…/croatian-farmers-likely-to-join…/) обмислят да се присъединят към действията в целия ЕС, позовавайки се на зелените политики и търговските споразумения.

„Смятаме, че исканията, които се обсъждат на протестите в ЕС, са нещо, с което сме съгласни, и те са за проблеми, пред които е изправен целият ЕС“, каза във вторник Младен Якопович, председател на Хърватската земеделска камара.

Лидерите на ЕС се надяват да потушат продължаващите фермерски протести (https://www.washingtonexaminer.com/…/eu-eases-off…/) в месеците преди изборите за Европейски парламент през юни поради опасения, че безредиците могат да доведат до вълна от популистки кандидати, които са по-малко склонни да въведат мерките за климата.

ПОЛИТИКИТЕ НА ЕС В ОБЛАСТТА НА КЛИМАТА ОСТАВАТ ДО ГОЛЯМА СТЕПЕН НЕПРОМЕНЕНИ

Неотдавнашните облекчения за земеделските стопани, предложени от ЕК, не са променили нейната обща цел за постигане на неутралност по отношение на климата (нетни нулеви емисии) до 2050 г., нито междинните ѝ цели за намаляване на емисиите на парникови газове с 55% до 2030 г. и с 90% до 2040 г., съобщава Politico (https://www.politico.eu/…/eu-90-percent-emission-cut-2040/).

Европейският комисар по въпросите на климата Вопке Хукстра (https://commissioners.ec.europa.eu/wopke-hoekstra_en) обяви целите във вторник по време на заседанието на Европейския парламент в Страсбург.

В понеделник говорителят на Европейската народна партия Петер Лиес заяви (https://www.politico.eu/…/eu-eases-farming-demands-in-2040…/), че подкрепата на партията му за тези цели зависи от поставянето на по-голям акцент върху „положителните възможности“ за земеделските стопани и по-малко върху „новите инструменти, които по-скоро разглеждат земеделските стопани като враг на политиката в областта на климата“.

Препоръките на комисията все още не са закони, които следващата комисия ще разгледа след изборите за Европейски парламент това лято. Парламентът и членовете на ЕС ще трябва да постигнат съгласие, преди тези предложения да се превърнат в реалност.

Препоръките за климатичните цели идват в момент, когато германското правителство, след като се отказа от ядрените си реактори, миналия месец обяви плановете си да похарчи милиарди за нови газови електроцентрали (https://www.politico.eu/…/nuclear-reactors-germany-invest…/), за да осигури дългосрочна енергийна сигурност.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник: https://childrenshealthdefense.org/defender/eu-farmers-protest-concession-net-zero-climate/?fbclid=IwAR1MzHYOGsE9U1T-9cvvjU-4XRX9hdhwqqzm43SxRq2wfHf8iIWbiq4w-uc

 image




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 455284
Постинги: 677
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930