Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.02 08:03 - Автоматичен мозък: Магията на подсъзнанието
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 48 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 21.02 08:04


Автоматичен мозък: Магията на подсъзнанието

От д-р Джоузеф Меркола, 16/02/2024

 

Бележка на редактора: Тази статия е препечатка. Първоначално е публикувана на 21 октомври 2017 г.

„Автоматичен мозък: Магията на подсъзнателния ум“ (https://m.youtube.com/watch?si=Nk4ejVjbfStV6hWp…) е завладяваща първа част от документален филм от две части за мозъка. 52-минутният филм се основава на убеждението, че вашето подсъзнание управлява около 90% от всичко, което правите, независимо дали сте заспали или будни. Чрез поредица от интервюта и забавни демонстрации, невролози и фокусници се обединяват, за да обяснят — и ярко да демонстрират — връзката между вашия съзнателен и несъзнателен мозък.

Може да се изненадате да откриете, че съзнателният ви ум играе само незначителна роля в ръководенето на живота ви. Всъщност повечето от това, което мислите, казвате и правите всеки ден, е функция на вашия „автоматичен“ или несъзнателен мозък (известен също като вашето подсъзнание). Като такъв, през повечето време мозъкът ви управлява живота ви на автопилот.

Например, помислете за миенето на зъбите или дори шофирането и колко често изпълнявате тези и други рутинни задачи, без да сте напълно наясно с тях. Филмът съдържа много ловки трикове с ръце и визуални експерименти, предназначени както да ви образоват, така и да ви забавляват. Ако имате деца у дома, може да искате да споделите някои от сегментите на триковете с тях.

Гледайки с други хора или сами, мисля, че ще имате полза да разгледате по-отблизо вътрешната работа на мозъка си.

КАКВО ЗНАЯТ УЧЕНИТЕ ЗА ПОДСЪЗНАНИЕТО

Като се има предвид, че мозъкът ви тежи само 3 килограма и е бил обект на безброй научни изследвания, може би си мислите, че вече сме научили всичко, което можем за него. Напротив, мозъкът е забележително сложен и имаме много, много повече за откриване. Този филм загатва, че подсъзнанието ви управлява повечето от ежедневните ви рутини и навици.

„Мозъкът решава нещата, преди да можем съзнателно да мислим за това“, казва Алън Снайдер, директор на Центъра за ума на Университета в Сидни. „Решенията почти ни диктуват.“ За начало, помислете как мозъкът ви може да се справи с това смесено изречение: „Зщоа тярбва да гледает този флим аз ваяши мзоък?“

Без много усилия или съзнателна мисъл, мозъкът ви запълва празнините на възприятието, което ви позволява да разберете, че въпроса е: „Защо трябва да гледате този филм за вашия мозък?“ Професорът по психология Джон Барг, доктор на науките, основател на лабораторията за автоматичност в познанието, мотивацията и оценката в Йейлския университет, казва, че подсъзнанието се утвърждава все повече и повече, докато изследователите продължават да изучават човешкия мозък. Той заявява:

„Несъзнателните влияния са... навсякъде, и с напредването на изследванията, никога не се случва обратното. Не казваме „О, преди мислехме, че всички тези неща са несъзнателни, но сега откриваме, че са съзнателни“. Точно обратното е. Всички тези неща, които смятахме, че са съзнателни – защото мислехме, че всичко е съзнателно – стават все по-малко и по-малко.“

Мат Джеймс, доктор на науките, собственик на Empowerment Inc. и майстор треньор по невролингвистично програмиране, пишещ в Psychology Today, приписва седем качества на вашия несъзнателен мозък. Тези качества могат да ви помогнат да разберете жизненоважната роля, която вашето подсъзнание играе в оркестрирането на значителна част от живота ви. Вашият несъзнателен мозък, казва Джеймс (https://www.psychologytoday.com/…/conscious-the-unconscious):

 Действа като малко дете – Подобно на малко дете, подсъзнанието ви се нуждае от ясни, подробни насоки и приема инструкциите буквално. Това означава, че може да изпитате болка във врата по време на работа, ако сте склонни да казвате: „Тази работа е като болка във врата!“ Ако искате да бъдете успешни, трябва да дадете на подсъзнанието си конкретни, буквални (и положителни) инструкции, които да следвате.

 Комуникира чрез емоции и символи - Вашият подсъзнателен ум може да привлече вниманието ви бързо, като използва чувства и символи. Ако внезапно сте обзети от страх, например, подсъзнанието ви е разпознало (правилно или неправилно), че оцеляването ви може да бъде изложено на риск.

Занимава се само с позитиви – Отрицателни думи като „не“ или „недей“ до голяма степен се игнорират от подсъзнанието ви. Поради тази причина е по-добре да избягвате изявления като „Не искам да отлагам“, което много вероятно ще доведе до това, че вашето подсъзнание ще създаде картина на отлагане и ще ви привлече към това поведение.

Би било по-добре да заявите намерението си в положителна форма като „Сега ще се заема с проекта“. Творческото изобразяване е друг начин да спрете ума си върху положителните мисли.

Прави асоциации и се учи бързо - За да ви защити, подсъзнанието ви винаги е нащрек, извличайки уроци от всеки опит, който имате. Едно лошо преживяване в класната стая в училище може да се превърне в основно убеждение, че всичко, свързано с образованието, „няма да бъде забавно“, което ви кара да се тревожите, когато трябва да опитате нещо ново в академична обстановка.

Ако се справяте добре в спорта обаче, вашето подсъзнание ще забележи, че „спортът е равен на успех“ и ще се чувствате енергични и позитивни, когато се изисква физическа активност в училище.

(Това може да обясни защо толкова много деца в училищна възраст твърдят, че обядът или междучасията са им любими. Това вероятно се дължи на факта, че обядът и междучасията имат повече възможности за успех и следователно по-положителни асоциации, отколкото някои от другите дейности, които се провеждат по време на учебния ден.)

Пази тялото ви - Тъй като основната цел на вашето подсъзнание е оцеляването на физическото ви тяло, то ще се бори с всичко, което изглежда като риск или заплаха да ви нарани.

Управлява тялото ви – Тъй като подсъзнанието ви е отговорно за основните ви физически функции, като дишане, сърдечен ритъм и имунна функция, то може да бъде отличен източник на информация за това от какво се нуждае тялото ви и как може да постигне оптимално здраве. Когато хората ви казват да „слушате тялото си“, всъщност трябва да се включите в подсъзнанието си.

Съхранява и организира спомените ви – Вашето подсъзнание определя къде и как да съхранявате спомените си. То също така решава дали да скрие неприятните емоции и травма от съзнателния ум или да ги извади на повърхността, за да можете да се справите с тях.

Като такъв, несъзнателния ум също така отговаря за определянето на времето за изплуване на определени спомени. Дори и да не се чувствате готови да се справите с нещо - като нерешени аспекти от миналото си, включително травма - подсъзнанието ви знае кога сте готови.

МАГИЧЕСКИТЕ ТРИКОВЕ РАБОТЯТ ЧРЕЗ УМЕЛО МАНИПУЛИРАНЕ НА ПОДСЪЗНАНИЕТО ВИ

Магьосникът Аполо Робинс, известен като „джентълменът крадец“, който за първи път влезе в националните новини като човекът, който джебчийства агент на тайните служби, докато забавляваше бившия президент на САЩ Джими Картър, е добре известен с това, че използва автоматичния режим, който мозъкът ви използва, за да ви навигира през живота. За магията Робинс каза:

„Магията е за това, което се случва вътре в главата. Става въпрос за това как можем да манипулираме вниманието. Става въпрос за това как [подсъзнанието] може да се използва... да преведеш хората през нещо.“

Когато Робинс изпълнява ловък трик с ръце, за да накара монета да изчезне от едно място и мистериозно да се появи на друго, той казва, че трикът работи, защото автоматичният ви мозък прави погрешно предположение за ръката му. Например, Робинс може лесно да ви накара да мислите, че монетата се движи от място на място, просто като отвлече вниманието ви.

Като покани съзнателния ви мозък да се съсредоточи върху една конкретна област, Робинс може бързо да направи промени в друга, давайки вид, че се случва нещо магическо.

От научна гледна точка, д-р Стивън Макник, професор, невролог, автор и колумнист в Щатския университет в Ню Йорк, обяснява, че това, което преживявате по време на магически трик, е поредица от „електрохимични сигнали, които обикалят куп вериги в мозъка ви“. Тъй като в черепа ви няма прозорци, казва той, единственият начин да получите информация в мозъка си е чрез петте си сетива.

Оттам мозъкът ви черпи от минали спомени и след това използва познанието, за да попълни детайлите - по същество формирайки това, което Макник нарича „голяма симулация на реалността“. Той заявява: „Не че светът около вас не е там. Там е, но никога не си живял там. Никога не сте били там на посещение. Единственото място, на което някога си бил, е вътре в ума ти.“

ПРЕТОВАРВАНЕТО НА РАБОТНАТА ПАМЕТ Е ЧАСТ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА ИЛЮЗИЯ

Много трикове, изпълнявани от фокусници, работят на принципа, че умът ви може да се справи с не повече от четири до пет единици информация едновременно. Като такива, когато бъдете помолени да изберете и да се съсредоточите върху една конкретна карта от група от шест карти, най-вероятно ще обърнете малко внимание на останалите пет карти. Да кажем, че сте избрали цар купа.

С напредването на трика в крайна сметка ще забележите, че царя купа е изчезнал от групата на шестте карти, което ви дава погрешното впечатление, че магьосникът успешно е идентифицирал вашата карта.

Истината е, че той може просто да ви е показал група от шест изцяло нови карти. Като такава, независимо от картата, която сте избрали по-рано, тя не би се появила в последната последователност, което ви кара да вярвате, че илюзионистът е направил нещо магическо, за да разкрие вашата карта. В действителност, магьосникът прави много малко, за да идентифицира вашата карта. Всичко, което е направил, е умело да манипулира подсъзнателния ви ум, за да подкрепи „магическия“ резултат.

Тъй като работната памет на мозъка ви е претоварена, той не забелязва пълната промяна на картите.

ТЕСТЪТ С МАРШМЕЛОУ И ПОДСЪЗНАНИЕТО

В края на 1960-те и началото на 1970-те години изследователи от Станфордския университет инициират „теста с маршмелоу“ в детската градина „Бинг“ близо до Сан Франциско, за да проучат как съзнателният ум може да покори подсъзнанието. Повторен във филма, този експеримент издържа като един от най-важните тестове, свързани със самоконтрола и мотивацията. Той включва сядане на 4-годишно дете пред маса, на която е поставена чиния с един маршмелоу и малък ръчен звънец.

Преди доверен възрастен да напусне стаята, за да се „погрижи за нещо“, той кани детето да избере дали би искало да получи втори маршмелоу, който е от пакета, който възрастният има под ръка. За да спечели втория маршмелоу, преди завръщането на възрастния, на детето се казва, че трябва да избягва да прави следното:

да изяде първия маршмелоу,

да звъни с камбаната, за да призове възрастния да се върне по-рано от планираното.

През годините, когато този тест е бил използван, очевидно всяко дете предварително е разработило своята лична стратегия да устои на изкушението и да упражнява самоконтрол много преди да участва в експеримента. Като такива, мозъците на участниците бяха ефективно на автопилот по време на теста, което предполага, че резултатите имат много малко общо със ситуационната воля. Покойният д-р Уолтър Мишел, професор по психология в Колумбийския университет и приветстван изобретател на теста с маршмелоу, заяви:

„Концепцията за силата на волята като стоическо нещо, където по същество прехапвате устната си, искате го и ще го направите. [Това] е страхотен начин да имате резолюции, които не работят. Просто е твърде трудно, просто е твърде невъзможно. Трябва по някакъв начин да ангажирате околната среда, да я промените и трансформирате. Единственото друго нещо, което можете да направите, за да преодолеете изкушението, е да промените възприятията си и да промените мястото, където насочвате вниманието си.“

Децата, които чакаха възрастният да се върне сам, се оказаха успешни в пренасочването си към други дейности, докато чакаха. Тези други дейности очевидно са им помогнали да преодолеят изкушението, като са избрали да отвлекат вниманието или да пренасочат фокуса си далеч от маршмелоуа. „Четиригодишните могат да имат брилянтно въображение за разсейване на себе си: да превърнат пръстите на краката си в клавиши на пиано, да пеят кратки песнички, да изследват ноздрите си“, казва Мишел (https://www.theatlantic.com/…/what-the-marshmallow…/380673/).

СПОСОБНОСТТА ВИ ДА УПРАЖНЯВАТЕ САМОКОНТРОЛ НА 4-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ ВЛИЯЕ ВЪРХУ ЖИВОТА ВИ КАТО ВЪЗРАСТНИ

По-специално, изследователите са наблюдавали първоначалните деца, които са участвали в теста за маршмелоу в началото на 1970-те години. Чрез продължаващи интервюта учените са установили, че в сравнение със субектите, които веднага са погълнали маршмелоуа, тези, които на 4-годишна възраст са били в състояние да чакат, са постигнали следните неща:

- показали са по-високи резултати на приемните изпити в колежа (https://www.newyorker.com/magazine/2009/05/18/dont-2);

- печелили са значително повече пари;

- имат по-щастливи бракове;

- поддържат по-нисък индекс на телесна маса (https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(12)00737-8/fulltext).

Във връзка с индекса на телесната маса, изследователите отбелязват, че всяка допълнителна минута, в която детето в предучилищна възраст забавя удовлетворението, прогнозира намаляване на индекса на телесната маса при възрастни с 0,2 точки. Авторите на изследването посочват (https://www.jpeds.com/article/S0022-3476(12)00737-8/fulltext):

„По-дългото забавяне на удовлетворението на 4-годишна възраст е свързано с по-нисък индекс на телесната маса три десетилетия по-късно. Идентифицирането на деца с по-големи трудности при забавяне на удовлетворението може да помогне за откриване на деца, изложени на риск от наднормено тегло или затлъстяване. Разработени са интервенции, които подобряват самоконтрола при малки деца и могат да намалят риска от наднормено тегло при децата.“

НЯКОЛКО ДЕЙСТВИЯ, КОИТО МОЖЕТЕ ДА ПРЕДПРИЕМЕТЕ, ЗА ДА ВПРЕГНЕТЕ ПОДСЪЗНАНИЕТО СИ

Ясно е, че както твърдят създателите на филма „Автоматичен мозък“, подсъзнанието ви има силно, мощно влияние в живота ви. По очевидни причини искате да впрегнете силата му и да насочите влиянието му по положителни, животворни начини. Operation Meditation предлага някои действия, които можете да предприемете, за да се възползвате по-пълноценно и да насочите потенциала на подсъзнанието си (https://operationmeditation.com/…/six-thoughts-on-how-to…/):

Изразявайте се артистично – Всеки вид художествени начинания, като оцветяване, рисуване с моливи или бои, използва подсъзнанието, като позволява на творческата работа да излезе на повърхността и да ви помогне да изразите истинските си чувства. Ако не сте сигурни как да започнете, може да помислите за вземане на клас по изкуство, дори ако имате малък артистичен талант или интерес.

Тъй като целта е да се включите в подсъзнанието си, не е задължително да сте велик художник, а просто да сте отворени за процеса на създаване.

Медитирайте – От всички начини да се свържете и да повлияете на подсъзнанието си, медитацията може да бъде най-мощния. По време на медитация ставате по-спокойни, като по този начин оставяте настрана съзнателното мислене. В спокойно, отворено състояние вие сте в състояние на достъп до по-дълбоки чувства и мисли, които обикновено са потиснати.

Репетирайте желаните резултати – Чудесен начин да програмирате нова дейност, умение или мисъл в подсъзнанието си е да я репетирате и повтаряте, докато не пусне корени. Безброй песни са заседнали в подсъзнанието ви и можете да ги пеете безсмислено, просто защото сте ги повторили в някакъв по-ранен момент от живота си.

По същия начин можете да репетирате нови нагласи, идеи, резултати и мисли. Като повтаряте това, което искате няколко пъти подред ежедневно, ще помогнете на подсъзнанието си да се хване и да ви помогне да постигнете желаните резултати.

Преглед преди лягане – Особено що се отнася до изучаването на нов материал, преглеждането му точно преди да заспите може да ви помогне да го прехвърлите в подсъзнанието си. Четенето на ключови части от цели, презентации или речи като последното нещо, което правите преди лягане, гарантира, че информацията е в челните редици на ума ви, докато се унасяте в сън. Тази техника също има потенциал да повлияе на съдържанието на вашите сънища.

Мислете и говорете позитивно – Говоренето на позитивни утвърждения е чудесен начин да засадите положителни мисли и идеи в подсъзнанието си. Чрез възприемането на последователен навик за позитивно „говорене за себе си“, ще забележите, че по-оптимистичните мисли започват постепенно да противодействат на предишното негативно мислене.

Започвайки с прости фрази като „Аз мога да направя това“ или „Аз върша фантастична работа“, ще повдигнете духа си и ще започнете да влияете на начина, по който мислите и чувствате за себе си, дори ако другите около вас продължават да критикуват и да бъдат негативни.

Пишете – Записването на мислите ви на хартия може да ви помогне да премахнете „бъркотията на ума“. Извадете лист хартия и писалка, задайте таймер за пет до 10 минути и започнете да пишете каквото ви дойде на ум. Избягвайте да редактирате себе си.

Пишете буквално всичко, което ви идва на ум. С течение на времето, докато се придържате към този навик - в идеалния случай като седмична и дори ежедневна дейност - мозъкът ви ще си проправи път в подсъзнанието ви, разкривайки ценни прозрения и мисли, които може би дори не сте осъзнали, че имате. Ако имате навика да си водите дневник, вероятно вече изпитвате многото ползи, свързани с тази практика.

ПРАКТИКУВАНЕ НА ОСЪЗНАТОСТ: ДРУГО СРЕДСТВО ЗА ТРЕНИРАНЕ НА УМА ВИ

Осъзнатостта е форма на медитация и можете да я практикувате по всяко време и навсякъде. За да направите това, просто избирате активно да обръщате внимание на момента, в който сте в момента, с неосъдително отношение.

Вместо да оставяте ума си да блуждае, когато сте осъзнати, вие живеете в настоящия момент, позволявайки на всякакви разсейващи мисли и преценки да преминават през ума ви, без да се улавяте в емоционални последици и негативност, които имат потенциала да ви разсеят и да ви отдалечат от тук и сега.

Голямо предимство на внимателността е лекотата, с която можете да я включите във всеки аспект на деня си. Можете да използвате внимателност, докато вършите домакинска работа като миене на чинии, когато ядете, отивате на разходка или работите. Целта е просто да обърнете внимание на усещанията, които изпитвате в настоящия момент.

Според The Atlantic (https://www.theatlantic.com/…/mindfulness-education…/402469/), много учители сега започват часовете си с кратки упражнения за осъзнатост, включващи дейности като броене на вдишвания, фокусиране върху усещанията за дишане и визуализиране на мисли и чувства. Целта е да се помогне на учащите да се подготвят за академични лекции и уроци чрез:

- фокусиране и трениране на вниманието,

- успокояване на мислите им,

- регулиране на емоциите.

ОСЪЗНАТОСТ В МЕДИЦИНАТА

Внимателността, особено програмата за намаляване на стреса, базирана на внимателност, също си проправи път в медицинските условия. Например, тя използва специфични упражнения за подпомагане на пациенти, които се занимават с хронична болка. През последните години внимателността се използва за облекчаване на стреса, повишаване на спортните и бизнес резултати и също за постигане на резултати в американската армия (https://www.nydailynews.com/…/us-marine-corps-members…/).

Докато преминаването към осъзнатост стимулира индустрия, участваща в популяризирането на всякакви книги, курсове, списания и приложения за смартфони, можете да внесете осъзнатост в ежедневния си свят без специално оборудване или обучение. Ето някои съвети, които да ви помогнат да започнете:

Започнете деня си, като се съсредоточите върху дишането си в продължение на 5 минути, преди да станете от леглото. Настройте се на потока на дъха си и на възхода и падението на корема си. Чрез регулиране на дишането си първото нещо, след като се събудите, можете да внесете повече яснота и фокус върху останалата част от деня си.

Минимизирайте многозадачността, която работи в пряка опозиция на вниманието. Ако откриете, че се опитвате да изпълните много задачи наведнъж, спрете се и фокусирайте вниманието си обратно към една задача.

Деактивирайте емоционално разсейващите мисли, като си напомняте, че те са само „проекции“, а не гарантирана бъдеща реалност. Като такива, можете да позволите на тези мисли да преминат, вместо да им давате разрешение да ви стресират.

Седнете тихо за известно време, може в компанията на успокояваща музика. Дишайте ритмично и се съсредоточете върху нещо като дишането си, успокояващ образ или обект, или просто осъзнаване на настоящия момент. Прилагането на дишането на Бутейко също може да помогне за успокояване на ума ви и да ви вкара в дълбоки състояния на релаксация по всяко време на деня.

Какъвто и метод да изберете, за да станете по-осъзнати и ангажирани с мозъка си, със сигурност ще спечелите от това през целия си живот - физически, емоционално и духовно. Умът ви е мощен и, както показват продуцентите на „Автоматичен мозък“, много вероятно е да сте свързани и да използвате само много малка част от всички прекрасни ползи, които мозъкът ви може да предложи.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник: https://takecontrol.substack.com/p/unconscious-mind

 image




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 454766
Постинги: 677
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930