Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.07.2021 19:21 - Законът за уеб полицията може да заглуши жените в дискусионни форуми като Mumsnet, предупреждават активисти
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 132 Коментари: 0 Гласове:
0



Законът за уеб полицията може да заглуши жените в дискусионни форуми като Mumsnet, предупреждават активисти

Публикувано на 10/07/2021

 

Предложен закон за контрол на интернета може да заглуши дебатите в дискусионните форуми, включително в популярния уебсайт за родители Mumsnet, предупреди снощи неговият основател.

Джъстин Робъртс, главен изпълнителен директор на Mumsnet, призова министрите да внесат промени в предложения законопроект за онлайн безопасност, тъй като се опасява, че той може да доведе до „цензура“.

Нейният призив идва на фона на нарастващата загриженост на активисти, юристи и политици, че законодателството ще има катастрофално въздействие върху свободата на словото в Обединеното кралство.

Проектозаконът ще наложи така нареченото „задължение за грижа“ на технологичните гиганти, включително Facebook, Twitter и Google, да премахват всяко съдържание, което може да причини „психологическа вреда“.

Новата система ще бъде контролирана от регулаторния орган Ofcom, който ще има право да налага глоби на фирмите в размер до 18 милиона паунда.

Критиците обаче предупреждават, че определението за „вреден“ е твърде неясно и че пред перспективата за глоби технологичните компании биха могли да създадат алгоритми, които просто да изтриват коментари, които биха могли да бъдат сметнати за противоречиви или обидни.

Хората могат да бъдат възпрепятствани да коментират редица въпроси - от правата на транссексуалните до Брекзит - защото съгласно законодателството технологичните гиганти, които контролират интернет, могат да ги изтрият.

Mumsnet вече е бил обект на атаки от страна на активисти. През 2019 г. Mail on Sunday разкри, че марката маргарин Flora е спряла да рекламира в платформата, след като „шепа“ транссексуални активисти са се оплакали, че сайтът е трансфобски.

Г-жа Робъртс заяви, че правителството ѝ е казало, че фирмите, които „полагат всички усилия да защитят потребителите, няма да понесат лоши последици“.

Но тя добави: „Очевидно е обаче, че все още не знаем какво ще бъде определено като „психологическа вреда“ или други видове „законна, но вредна“ реч и призоваваме правителството да представи своите определения, преди да се стигне до по-нататъшно развитие на това законодателство.

„Ако не го направят, има риск страните по делата да се почувстват окуражени да принуждават платформи като Mumsnet да цензурират напълно валидна свобода на изразяване.“

Една от потребителките на Mumsnet описва законопроекта като „законодателство, предназначено да затвори устата на жените“.

Министерството на външните работи може да разкрие влиянието на шотландската благотворителна организация Carnegie UK Trust при изготвянето на мерките.

В продължение на три години Уилям Перин, бивш съветник на Тони Блеър и член на управителния съвет на Карнеги, работи по предложенията заедно с професор Лорна Уудс от университета в Есекс и Мейв Уолш, бивш висш държавен служител, отговарящ за дигиталната стратегия в Министерството на културата, медиите и спорта.

По-рано тази година г-н Перин написа, че предложенията на правителството „се основават на принципите и подробната работа“, предложени от тръста.

Тази работа е финансирана от Luminate - организация, основана от създателя на eBay Пиер Омидиар. Luminate предостави на Carnegie 264 000 паунда, за да помогне за „ангажирането на експертния опит“ на професор Уудс и г-жа Уолш.

Carnegie UK Trust защити работата си, като заяви: „Тя беше одобрена от три парламентарни комисии. Никой не предполага, че задължението за полагане на грижи е равносилно на цензура.“

РУТ СМИТ: НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОЗВОЛЯВА НА РОБОТИТЕ НА СИЛИЦИЕВАТА ДОЛИНА ДА ЦЕНЗУРИРАТ КАКВО КАЗВАМЕ ОНЛАЙН

От Рут Смит, главен изпълнителен директор на Index On Censorship:

Трудно е да се оспорят мотивите на правителствения законопроект за онлайн безопасност. В крайна сметка никой не иска да бъде в опасност онлайн; никой не иска да бъде обект на расизъм, сексизъм или злоупотреба.

Тази вечер повечето от нас ще подкрепят Гарет Саутгейт и отбора на Англия, ще живеят и дишат всяка секунда от мача, но всички знаем, че ще има и шепа идиоти, които няма да могат да се спрат да се изкажат злобно за отбора в социалните медии.

Въпросът е как да го поправите? И на кого трябва да се възложи отговорността за това? Лично аз не съм сигурна, че може да се промени начинът, по който хората се държат онлайн.

Този законопроект дори не предоставя на полицията повече ресурси за преследване на нарушителите на закона. В него дори не се посочва кое поведение е приемливо или неприемливо онлайн.

Той по-скоро създава рамка, която ще позволи на технологичните гиганти в Силициевата долина да отстраняват съдържание, което техните цензурни алгоритми смятат за вредно.

Онези, които насърчават законодателството, сякаш безгрижно пропускат да отбележат смразяващия ефект, който то ще има върху свободата на словото в реалния свят.

Това означава например, че коментарите, направени в оживени и информативни дискусионни форуми като Mumsnet и дори в лични съобщения в социалните мрежи, могат да бъдат изтрити почти веднага след като са били въведени от компютър или мобилен телефон.

Може и да не сте съгласни с мненията, изразявани онлайн за политиката по отношение на половете или за Брекзит, но бихте ли предпочели свят, в който тези възгледи на практика са забранени от изкуствен интелект, намиращ се на хиляди километри?

Това цялостно възлагане на онлайн безопасността на мощни глобални корпорации - същите платформи, които политиците обвиняват за системния провал в борбата с омразата онлайн - е основен недостатък на проектозакона в сегашния му вид.

Той налага правно задължение на интернет гигантите да защитават активно своите потребители от „вреди“, но е толкова неясен, че не успява да определи правилно какво представлява „вреда“.

Освен това думи или коментари, които биха били напълно законни за използване в разговор в кръчма, могат да бъдат цензурирани, ако алгоритъмът на Силициевата долина реши, че са „законни, но вредни“.

Заплахата от огромни глоби - до 18 млн. паунда - наложени от комуникационния регулатор Ofcom, ще накара компании като Facebook и Google да застанат на страната на предпазливостта и свръхцензурата.

А бързането за изтриване ще направи някои хора по-малко сигурни и лесно може да ги постави в лична опасност.

Този въпрос е дълбоко личен за мен. Като еврейка, която от време на време се появява в публичното пространство, почти съм се имунизирала срещу неприятните и обидни коментари, които ежедневно ми се подхвърлят в интернет.

Но сред тях - много по-често, отколкото би трябвало да е приемливо за когото и да било - са заплахите за личната ми безопасност.

Законопроектът за онлайн безопасността ще означава, че тези заплахи ще бъдат заличавани, което звучи чудесно, само че премахването им ще означава, че няма как да разбера дали някой иска да ме нарани, както и полицията.

Не само че ще бъда по-уязвима, но и няма да можем да преследваме престъпниците, които ме заплашват.

Не може да бъде правилно нашите политици да отнемат основни права и защитата на словото и личната безопасност в името на „онлайн безопасността“.

Това некачествено законодателство не е от полза за никого. Все още има възможност за тези, които прокарват този законопроект, да си поемат дъх и да потърсят по-добри начини за постигане на добре замислените си цели. Призовавам ги да го направят.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник https://www.dailymail.co.uk/news/article-9775737/Mumsnet-debates-silenced-web-law-warn-campaigners.html?fbclid=IwAR0KkvcvpZeDH_keDIHVSNNBxS3amkRRzVQ5TTE7-ygO4KeK_LM8x5VbqpY

 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 453810
Постинги: 675
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930