Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.08.2021 08:38 - 6G - ПО-БЛИЗО ОТКОЛКОТО СИ МИСЛИТЕ
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 162 Коментари: 0 Гласове:
0



6G - ПО-БЛИЗО ОТКОЛКОТО СИ МИСЛИТЕ

От Артър Фърстенбърг, 12/08/2021

 

В цял свят учени, правителства, корпорации и потребители си сътрудничат, за да превърнат Земята в гигантски компютър, изпълнявайки предупредителните прогнози на великия шведски физик и нобелов лауреат Ханес Алфвен. Написаният под псевдонима Олоф Йоханесон, научнофантастичен роман от 1966 г. Sagan om den stora datamaskinen (Приказка за големия компютър) предсказа смартфоните,

интернет, фитбити, изкуствен интелект, чип-импланти, позволяващи директна връзка между хората и компютърна комуникация, колонизацията на Марс и в крайна сметка замяната на човечеството изцяло от компютри, които разглеждат човешките същества само като една стъпка по пътя на еволюцията към себе си.

Някои от националните и международните групи, които вече работят за 6G, са:

 6G Flagship (https://www.oulu.fi/6gflagship/), финландска програма за научноизследователска и развойна дейност, финансирана от Университета на Оулу и Академията на Финландия.

URLLC (Ultra Reliable Low Latency Communications) (https://www.oulu.fi/cwc/urllc_etri) е сътрудничество между Университета в Оулу и южнокорейския Изследователски институт по електроника и телекомуникации (ETRI).

TEMA (Асоциация на производителите на телекомуникационно оборудване в Индия) (https://www.tematelecom.in/), съвместно с CMAI (Асоциация на клетъчните мобилни оператори в Индия), създадоха 6G Съвет (https://sites.google.com/view/indiaglobal6gforum/home).

CEA-LET (https://www.leti-cea.com/…/leti/english/Pages/Welcome.aspx) - Това е Laboratoire d"йlectronique des technologies de l"information (LETI), дъщерно дружество на Commissariat а l"Energie Atomique et aux Energies Alternatives (CEA), френската комисия за ядрена и възобновяема енергия. В LETI работят 1 900 души, а централата е в Гренобъл. Нейната 6G програма се нарича New-6G (https://www.leti-cea.com/…/CEA-Leti-Announces-Visionary-6G…).

6GIC (Център за иновации 6G), проект на Университета в Съри, Великобритания.

InterDigital (https://www.interdigital.com/), компания за технологични изследвания и разработки с офиси в САЩ, Канада, Белгия, Англия и Франция.

6GWorld (https://www.6gworld.com/), дъщерно дружество на InterDigital.

 ATIS (https://www.atis.org/) - Алиансът за решения за телекомуникационната индустрия, в който членуват 150 компании. ATIS публикува съобщение за пресата на 13 октомври 2020 г., в което се казва „ATIS стартира Next G Alliance за развитие на водещата роля на Северна Америка в 6G“ (https://nextgalliance.org/).

5G-ACIA (https://5g-acia.org/) - Алиансът 5G за свързани индустрии и автоматизация. Това е работна група на Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie e. v. (ZVEI), Германската асоциация на производителите на електротехника и електроника.

5G IA (5G Infrastructure Association) (https://5g-ia.eu/) „Гласът на европейската индустрия за развитието и еволюцията на 5G.“ В публично-частното партньорство за 5G (5G public private partnership или 5G PPP) 5G IA представлява частната страна, а Европейската комисия - публичната страна. 5G IA е със седалище в Брюксел, Белгия.

6G@UT (https://news.utexas.edu/…/new-6g-research-center-unites…/) - нов изследователски център, стартиран на 7 юли 2021 г. от Тексаския университет в Остин и финансиран от InterDigital, AT&T, Qualcomm, Samsung и NVIDIA.

6G ще използва честоти от 40 GHz до 330 GHz, наречени „субтерахерц“, за да поддържа „екстремни скорости на предаване на данни до 1 Tbps“. Ширината на честотната лента на сигнала ще бъде от десетки GHz до „над 100 GHz“. Наред с други неща, 6G ще даде възможност за автономни дронове, автомобили, мотокари, влакове, багери и комбайни.

Първият Европейски симпозиум за 6G (https://www.6gworld.com/spring-2021-6g-symposium-agenda/) - виртуално събитие със 72 лектори - се проведе от 4 до 6 май 2021 г. Той беше организиран съвместно от 6GWorld, 6GIC, Interdigital и 6G Flagship. В него участваха Андреас Мюлер, председател на ACIA; Колин Уилкок, председател на 5G-IA; Б. К. Сингал, председател на Съвета за 6G на TEMA/CMAI; Емилио Калванезе Стринати, програмен директор на New-6G, CEA-LETI; ДонгКу Ким, професор в Университета „Йонсей“, Сеул, Южна Корея, и съпредседател на Стратегическия комитет за 6G R&D на университета.

Съвместната среща на високо равнище EuCNC & 6G (https://www.2021portugal.eu/…/2021-joint-eucnc-6g-summit/) през 2021 г. се проведе от 8 до 11 юни 2021 г. EuCNC е Европейската конференция по мрежи и комуникации. Това събитие е съвместна програма на 6G Flagship и Европейската комисия. Това беше виртуална конференция в Порто, Португалия.

На 13 юли 2021 г., на събитие, наречено Asia Tech x Singapore (https://asiatechxsg.com/), 6G Flagship обяви партньорство с държавата Сингапур. Сингапурската част от сътрудничеството ще се помещава в Сингапурския университет по технологии и дизайн.

Друга среща на високо равнище за 6G (https://tmt.knect365.com/big-5g-event/6g-summit/) ще се проведе на 31 август 2021 г. в Конгресния център на Колорадо в Денвър, Колорадо. Лектори ще бъдат представители на Verizon, AT&T, US Cellular, Rogers Communications, T-Mobile, Североизточния университет, Next G Alliance, Националната научна фондация, Virginia Tech и други. Физическото събитие ще бъде последвано от виртуално събитие на 2 септември 2021 г. Тази среща на високо равнище за 6G се спонсорира от Big 5G Event (https://tmt.knect365.com/big-5g-event/) в сътрудничество с Next G Alliance и ATIS.

Международен симпозиум на IEEE за персонални, вътрешни и мобилни радио

комуникации (PIMRC) (https://pimrc2021.ieee-pimrc.org/), виртуална конференция, спонсорирана от 6G Flagship, ще се проведе от 13 до 16 септември 2021 г.

6G симпозиум (https://www.6gworld.com/6gsymposium/) ще се проведе на 21-22 септември 2021 г. във Вашингтон, окръг Колумбия, в Halcyon House. Ще има 50 лектори от индустрията, университетите и правителствата. Той е спонсориран от 6GWorld в партньорство с InterDigital, Института за безжичен интернет на нещата към Североизточния университет и Next G Alliance.

На 23 септември 2021 г., също в Halcyon House във Вашингтон, Министерството на отбраната на САЩ ще проведе симпозиум, наречен 5G to XG US Defense Symposium (https://www.interdigital.com/…/5g-to-xg-us-defense-symposium). В него ще участват бившият комисар на Федералната комисия по далекосъобщенията Робърт Макдауъл, както и лектори от InterDigital, Lockheed Martin, Space Economy Rising, IEEE, Националния институт за стандарти и технологии, Националния консорциум за спектъра, DARPA (Агенция за перспективни изследователски проекти в областта на отбраната) и Министерството на отбраната.

А срещата на върха на Бруклин 6G (http://r.mail.cellphonetaskforce.org/…/_VHcgo7TccutVHDp8eTQ…), озаглавена „Зората на 6G“ с домакин Инженерното училище „Тандън“ в Бруклин, Ню Йорк, ще се проведе практически на 18-19 октомври 2021 г. В нея ще има говорители от САЩ, Япония, Европа и Китай.

Третият брой на списание 6G Waves (https://www.oulu.fi/6gflagship/news/6gwaves3) беше публикуван през пролетта на 2021 г. В него четем, че „ролята на 5G/6G е да свърже когнитивно всяко възможно устройство, процес и човек с глобална информационна мрежа“. Статиите в него рисуват картина на кошмарния свят, към който ни водят учените и инженерите:

Проектът „Хекса-Хикс“ (Hexa-X) (https://hexa-x.eu/) обещава „безпроблемно обединяване на физическия, дигиталния и човешкия свят... Докато 5G значително подобрява способността ни да консумираме дигитални медии навсякъде и по всяко време, 6G трябва да ни позволи да се вградим в цели виртуални или дигитални светове.“ В тази статия се говори за „масивно побратимяване“, „телеприсъствие“, „коботи“, „интернет на сетивата“ и „вездесъщи автономни системи, които са тясно свързани с всеки аспект от живота ни“.

„Масово двойничество“ е „създаването на дигитален двойник от хора, физически обекти и процеси“.

„Телеприсъствието“ ще позволи на хората да „взаимодействат или да изпитат физически света от разстояние с реалистична достоверност.“

„Коботите“ ще бъдат „колаборативни роботи“ в домовете и обществените пространства.

 В друга статия се обсъжда „осезаем интернет“, който позволява на „хора, носещи носими устройства, да си взаимодействат с виртуални пространства, реализирани в мрежата, където потребителите се чувстват така, сякаш присъстват на реално място, което ги интересува, и си взаимодействат директно с околната среда“. Той предвижда „конференции „лице в лице“ (F2F), при които отдалечените участници се чувстват все едно са в конферентна зала, в която могат да гледат във всяка посока. Продължаващата пандемия COVID-19 подчерта търсенето на такива приложения.“

 В друга статия се разглежда разработването на „изключително фин интелигентен прах (смарт дъст)“ - безжични устройства, които са толкова малки, че са с размерите на миниатюрни частици.

Д-р Ян Оперман, правителствен учен и професор в Технологичния университет в Сидни, Австралия, смята, че 6G е необходим и че „няма друг път за нас, ако искаме да оцелеем като вид“.Единственото, което го притеснява, е да защитим данните и неприкосновеността на личния живот на хората. Той си представя „интелигентен дом, в който светлините се включват и изключват, когато преминавате от стая в стая, а отоплението се контролира интелигентно според броя на хората в дома“. Той си представя „смарт тоалетна, която анализира химическия състав на урината ви и ви дава препоръки какво да ядете въз основа на нивата на фосфатите. Може би тази информация ще бъде споделена с хладилника ви и той ще ви предложи да ядете повече банани.“ „Друга удобна технология може да бъде дрон, който се носи над дома ви и ви осигурява ad hoc мобилна мрежа (чудесно), но освен това дронът може да записва местоположението ви (съмнително, но добре) и може би да измерва телесната ви температура (определено не е добре). Очевидният въпрос е дали сте съгласни с всичко това?“

На 5 август 2021 г. (http://r.mail.cellphonetaskforce.org/…/fZtSDrfdGUrrI0Za…) Федералната комисия по далекосъобщенията създаде нови „зони за иновации“ в Роли, Северна Каролина, и Бостън, Масачузетс, и разшири съществуващата си зона за иновации (http://r.mail.cellphonetaskforce.org/…/DU…) в Ню Йорк. Това са програми на Платформи за напреднали безжични изследвания (PAWR) (https://advancedwireless.org/), които се финансират от Националната научна фондация и консорциум от над 30 технологични и телекомуникационни компании.

Североизточната зона за иновации ще се управлява съвместно от Североизточния университет и DARPA. Той ще обхваща 0.8 кв. мили [~ 1.3 кв. км] в главния кампус на Североизточния университет в Бостън, граничещ с детската площадка „Картър“ на изток, с авеню „Кълъмбъс“ на юг и с авеню „Хънтингтън“ на север, и 0.9 кв. мили [~ 1.45 кв. км] в сателитния кампус в Бърлингтън, граничещ с парка „Мери Къмингс“. Тези съоръжения ще подложат всички в тези тестови зони на въздействието на честоти от 746 MHz до 1.05 THz (1 050 GHz).

Разширената зона за иновации в Ню Йорк, известна като COSMOS, ще бъде управлявана съвместно от Колумбийския университет, Университета „Рутгерс“, Нюйоркския университет и Градския колеж в Ню Йорк и ще обхваща части от Колумбийския университет, Градския колеж, близките улици и части от парковете „Ривърсайд“ и „Морнингсайд“. Сред другите партньори са Silicon Harlem, Университетът на Аризона и IBM. Изпитателният център в Ню Йорк ще се съсредоточи върху разработването на безжични комуникации с изключително висока честотна лента и ниска латентност. Той ще използва честоти от 2 500 MHz до 40 GHz.

Зоната за иновации в Роли ще бъде разделена на две зони. Едната ще обхваща 10.5 кв. мили [~16.9 кв. км], включително кампуса на Щатския университет на Северна Каролина, крайградски жилищен район и земеделската изследователска станция „Лейк Уийлър“. В тази зона ще се помещава платформата за въздушни експерименти и изследвания за съвременни безжични технологии (AERPAW) (https://advancedwireless.org/research-triangle/), която ще се фокусира върху разработването на безжични комуникации от безпилотни летателни апарати. На допълнителни 3 квадратни мили [~4.83 кв. км], които обхващат друга част от университетския кампус и се простират в град Кeри, ще бъдат разположени четири стационарни кули с безжични приемо-предаватели. Изпитвателният център в Роли ще се управлява от Щатския университет на Северна Каролина в партньорство с Центъра за безжични изследвания на Северна Каролина, Щатския университет на Мисисипи, Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил, град Кери, град Роли, Министерството на транспорта на Северна Каролина, Университета „Пърдю“ и Университета на Южна Каролина. Тази тестова база ще използва честоти от 617 MHz до 40 GHz.

Друга зона за иновации, която беше създадена от Федералната комисия по далекосъобщенията през септември 2019 г. (http://r.mail.cellphonetaskforce.org/…/F6lyejgPPcsA1vvhaDMv…), се намира в Солт Лейк Сити, Юта. Обхваща 4 кв. мили [~ 6.44 кв. км] и се състои от част от кампуса на Университета на Юта, центъра на града и коридор, който ги свързва. Този тестови стенд е съвместен проект на Университета на Юта, Университета „Райс“ и Солт Лейк Сити. Честотите, използвани в тази тестова среда, варират от 698 MHz до 7 125 MHz. Всички зони за иновации се управляват от програмата на Националната научна фондация „Платформи за напреднали безжични изследвания“ (PAWR).

На 22 юни 2021 г. PAWR обяви (https://advancedwireless.org/the-platforms-for-advanced…/) създаването на още една голяма тестова база, базирана в Щатския университет на Айова в централната част на щата Айова. Тази тестова база ще бъде разположена в Щатския университет на Айова, град Еймс и околните ферми и селски общности. Финансиран от Националната научна фондация и Министерството на земеделието на САЩ, той „ще създаде мултимодална безжична мрежа с голям капацитет, включваща сателитни връзки в ниска околоземна орбита (LEO), оптична платформа в свободното пространство (FSOC) и комуникации от точка до точка на големи разстояния в милиметрови вълни и микровълни“.

През 1862 г. Хенри Брукс Адамс, внук на шестия американски президент, пише: „Твърдо вярвам, че преди още много векове науката ще бъде господар на човека. Двигателите, които той ще изобрети, ще бъдат непосилни за него. Някой ден науката може да има в ръцете си съществуването на човечеството и човешката раса да се самоубие, като взриви света.“

Кошмарите на мъдреците от миналото се сбъдват с главозамайваща скорост. Имаме ли способността да се изправим пред тях и смелостта да поемем по друг път? Да спрем да се обвиняваме един друг и да осъзнаем, че никой не е отговорен. Да престанем да се борим с огъня, да оставим пламъците на технологиите да угаснат, за да могат спящите семена на природата да се появят отново от пепелта, за да преобразят света, преди да е станало твърде късно.

 

Превод на български - Страничката “Монтагю Кийн”

 

Източник: https://www.cellphonetaskforce.org/newsletters/?fbclid=IwAR3kxpqRS4Uc7kyHfea9STceyxFdJIozKbNfF3r4XqaOLPbAZ53Gee4VWQo

 image




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 454171
Постинги: 675
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930